Aktualności

Nowy podatek węglowy – czy uderzy w importerów?

Parlament Europejski podjął decyzję w sprawie granicznego podatku węglowego. Będzie on dotyczył firm, które zlecają produkcję towarów w krajach o łagodnych przepisach dotyczących klimatu.

Graniczny podatek od emisji dwutlenku węgla już niedługo wejdzie w życie. Wszystko za sprawą porozumienia Parlamentu Europejskiego i państwa członkowskich Unii Europejskiej. Nowy podatek ma powstrzymać przedsiębiorców przed zlecaniem produkcji towarów w krajach, w których nie przywiązuje się wagi do ochrony klimatu, a tamtejsze przepisy są mniej restrykcyjne niż w UE.

Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) to mechanizm dostosowania cen na granicach. Jego celem jest zmniejszenie importu gazów cieplarnianych w produktach wytwarzanych poza UE. Podatek będzie polegał na wykupieniu elektronicznych certyfikatów CBAM. Będą one rekompensować szkody wynikające z produkcji danego wyrobu w warunkach niesprzyjających ochronie klimatu. Będzie to zatem różnica w emisji CO2 pomiędzy produkcją zagraniczną, a produkcją zgodną ze standardami UE.

Nowy podatek ma wejść w życie już 1 stycznia 2023 roku. Pierwsze realne przychody wspólnoty europejskiej z jego tytułu pojawią się w 2026 roku, trzy lata po okresie przejściowym od wprowadzenia podatku. Podatek będzie dotyczył nie tylko producentów. Dotknie też importerów, którzy sprowadzają towary z krajów o mniej restrykcyjnej polityce względem klimatu niż UE.

W początkowej fazie granicznym podatkiem węglowym zostaną objęte między innymi: żelazo, cement, stal, nawozy, aluminium, wytwarzanie wodoru, ale i niektóre wyroby wykonane z żelaza i stali (np. śruby).

Pojawiły się już prognozy wzrostu cen na najbliższe lata dla niektórych importowanych wyrobów, a także branż produkcyjnych. Szacuje się, że w 2030 roku ceny metali żelaznych wzrosną o 1,1%, z kolei metali nieżelaznych o 0,8%,. Sektor chemiczny odnotować może 0,4% podwyżki cen w wyniku wprowadzenia granicznego podatku węglowego.

Źródło:https://businessinsider.com.pl/gospodarka/nowy-podatek-od-emisji-co2-w-unii-europejskiej-jest-porozumienie/r73wjxx?fbclid=IwAR3tNvGkb3mO1x3hXwL4xOwIPDTvIQZ66HcnlYUh1B-XXE6Hn192QBBixQI

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.