Aktualności

Rozbudowa terminala na granicy chińsko-kazachskiej

Na terminalu Khorgos otwarte zostało drugie miejsce załadunku pociągów. Inwestycja podwoiła zdolności przeładunkowe terminala tak ważnego dla szlaku kolejowego.

KTZE-Khorgos to port kolejowy kluczowy dla transportu na linii Chiny-Europa. Khorgos znajduje się na granicy chińsko-kazachskiej, którędy codziennie przejeżdża nawet kilkanaście pociągów do Europy. To również kluczowa trasa dla tranzytu towarów z Chin do Rosji. Tak duże zainteresowanie transportem kolejowym z Chin powoduje niestety liczne kongestie na granicy między państwami azjatyckimi. Rozwiązaniem tego problemu okazała się budowa drugiego placu załadunkowego.

Nowe miejsce załadunku, przeznaczone do obsługi pociągów o rozstawie kół 1435mm, sprawiło, że zdolności przeładunkowe terminala uległy podwojeniu. Do tej pory Khorgos był w stanie obsłużyć od 9-10 par pociągów dziennie. Po rozbudowie placu załadunkowego jest to już 19-20 par każdego dnia.

Kazachstan w ciągu ostatnich kilku lat dokonuje coraz większych inwestycji w rozbudowę i unowocześnianie infrastruktury kolejowej. Państwo znajduje się na skrzyżowaniu ważnych szlaków transportowych i czerpie znaczne zyski z tytułu realizacji frachtów kolejowych.

Rozbudowa placu załadunkowego umożliwi rozwój tranzytu towarów dla Korytarza Środkowego, Europy i Azji Zachodniej. A co oznacza dla polskich importerów? Na pewno przyspieszenie obsługi ładunków kolejowych, zmniejszenie kongestii granicznych i być może w dalszej kolejności – spadek cen transportu kolejowego.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/10/07/terminal-khorgos-na-granicy-chinsko-kazachskiej-podwoil-mozliwosci-przeladunkowe/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.