Aktualności

Wzrost liczby przewozów międzynarodowych w Polsce

W 2021 roku wzrosła ilość międzynarodowych przewozów towarów w Polsce. Tylko koleją dokonano przewozu ponad 86 milionów ton ładunków.

2021 rok przyniósł aż 13,2% wzrostu przewozów międzynarodowych na terenie Polski. W komunikacji międzynarodowej dominująca okazała się kolej, która zabrała w podróż w ubiegłym roku aż 86 milionów ton towarów. Jednocześnie kolej wykonała pracę przewozową przy obsłudze tych ładunków na poziomie niemal 25 miliardów tono-kilometrów. To jeden z najbardziej imponujących wyników w tej części Europy.

Ubiegły rok zdominowany został jednak przez przewozy międzynarodowe w imporcie. Stanowiły one aż 48 milionów ton spośród całości transportowych towarów. Dało to wzrost o około 7%, w stosunku do roku 2020, co pokazuje znaczny poziom odbicia się ze strat wywołanych pierwszą falą pandemii Covid-19. W tym samym czasie pod eksport przewiezionych zostało na terenie Polski niemal 31 milionów ton ładunków.

W samym tylko tranzycie przez Polskę w zeszłym roku przetransportowano około 7,6 miliona ton towarów. Znaczący udział na liście towarów miał tutaj węgiel kamienny.

Głównymi partnerami wymiany handlowej dla Polski w eksporcie były między innymi: Czechy, Niemcy, Ukraina, Chiny, Indie, Chile, Hiszpania, czy Słowacja. W imporcie z kolei dominowała Rosja, Ukraina, Białoruś, Czechy i Niemcy. Uczestniczyło w niej aż 41 licencjonowanych przewoźników.

Zaskakujące jest, że 2021 rok przyniósł lepsze wyniki pod względem ilości przewozów niż rok 2019 (jeszcze przed wybuchem pandemii Covid-19). O ile pierwsze miesiące po wybuchu pandemii były czasem zamrożenia gospodarki, to w dłuższej perspektywie zmieniły nawyki konsumentów. Ci z kolei coraz częściej korzystają z zakupów za pośrednictwem platform e-commerce, co przekłada się na wzrost transportu dóbr pomiędzy państwami.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2022/08/08/rosna-miedzynarodowe-przewozy-ladunkow-w-polsce/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.