Chińska kultura

Kalendarz 2020. Ile mamy czasu na współpracę z Chińczykami?

Czy zdążysz osiągnąć noworoczne cele na rynku chińskim? Różnice kulturowe pomiędzy Polską i Chinami determinują nie tylko sposób prowadzenia rozmów handlowych, ale także realny czas na komunikację pomiędzy stronami. Ze względu na barierę kulturową, językową i czasową rozmowy nie należą do najłatwiejszych. Tym bardziej, kiedy zdamy sobie sprawę, że na ich prowadzenie w 2020 roku mamy nie więcej niż 230 dni. 

Chiński SmokChińska kultura ma olbrzymie znaczenie dla prowadzenia rozmów handlowych. Chcąc skutecznie robić interesy z Chinami, warto poznać przynajmniej jej podstawy. Wiedza na temat rynku chińskiego może zdecydować o powodzeniu naszych planów, a z pewnością przesądzi o sposobności do działania. Aby maksymalnie wykorzystać Now Rok na realizacją planów we współpracy z Chinami, sprawdź ile czasu możesz na nie poświęcić.

Rok 2020 ma 366 dni, z czego 110 to dni wolne od pracy, ze względu na święta ustawowe oraz weekendy. Na współpracę z Chińczykami pozostaje nam zatem teoretycznie 256 dni. Kiedy zdamy sobie jednak sprawę z faktu, że Chińczycy obchodzą różne od nam znanych świąt, a dni wolne przypadają na inne daty w kalendarzu, okaże się, że nasz czas na komunikację z dalekowschodnim partnerem skróci się o kolejny miesiąc i realnie pozostanie nam nie więcej niż 230 dni na kontakt z Państwem Środka.

Kiedy dodamy do tego odmienną strefę czasową, która bezapelacyjnie spowalnia nasze działania oraz porównamy godziny pracy w polskich i chińskich firmach czy instytucjach, uzyskamy 2-4 godziny na wymianę aktywności w ciągu dnia. W skali roku będzie to zatem około 60-120 „polsko-chińskich dni roboczych” (zakładając 8 godzin roboczych na dzień). 

Każdy doświadczony importer z Chin powie, że to przesada, w końcu aktywni ludzie biznesu rozmowy handlowe prowadzą o każdej porze dnia i nocy. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak nasze i chińskie biura, kancelarie, firmy spedycyjne, agencje i urzędy celne mają ściśle określone godziny pracy, w związku z czym realnie „coś” załatwić, angażując polską i chińską stronę możemy w zaledwie 1/3 czasu przypadającego na rok 2020. 

Warto o tym pamiętać, aby nasz plan na biznes z Chinami był zarówno skuteczny, jak i możliwy do wykonania. 
Poniżej przedstawiamy grafikę pokazującą dni wolne oraz polskie i chińskie święta w 2020 roku.

Kalendarz Świąt 2020

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.