I. Współpraca na forum gospodarczym między Chinami i Polską
Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu. Głównym celem polskiej polityki handlowej wobec Chin jest szybszy wzrost eksportu, wspieranie działań polskich przedsiębiorstw na rynku chińskim, promocja gospodarcza naszego kraju, jak również przyciąganie chińskich inwestycji do Polski.
Na tym ostatnim elemencie skupia się działalność PAIiIZ. W najbliższych latach inwestycje zagraniczne Chin, także w Europie, będą wzrastać jako wynik polityki "go abroad" wprowadzanej przez władze chińskie – rodzime przedsiębiorstwa są zachęcane do inwestycji za granicą i umacniania swojej światowej pozycji. Przewiduje się, że w ciągu 3-5 lat wielkość inwestycji chińskich za granicą zrówna się z inwestycjami napływającymi do Chin (poziom ok. 70 mld USD).
Polska jest strategicznym partnerem Chin w Europie ze względu na swoje korzystne położenie, zasoby siły roboczej oraz system zachęt inwestycyjnych. W ostatnich miesiącach widoczne jest wzmożone zainteresowanie Polską wśród chińskich firm, co widoczne jest po licznych spotkaniach na szczeblu rządowym, przyjazdach delegacji przedsiębiorców i misji inwestycyjnych.
II. Strategiczne branże w szeroko pojętej wymianie handlowej
Priorytetową dziedziną współpracy z Chinami są dla Polski nowoczesne technologie. Do perspektywicznych obszarów współpracy należą:
- ochrona środowiska przemysł metalurgiczny, maszynowy i elektro-energetyczny,
- przemysł chemiczny,
- przetwórstwo rolno-spożywcze,
- przemysł drzewny i meblowy;
- górnictwo,
- przemysł motoryzacyjny,
- produkcja samolotów specjalistycznych w Chinach,
- energetyka.
III. Napływ inwestycji, przyszłościowe gałęzie przemysłu
Według danych NBP poziom inwestycji chińskich w Polsce w roku 2005 wyniósł 50 mld USD (danych za rok 2006 jeszcze nie ma). Według danych chińskich w roku 2006 roku poziom inwestycji z tego kraju osiągnął poziom 150 mln USD.
Główni chińscy inwestorzy w Polsce to: Athletic Group, produkująca rowery w Koszalinie; TCL produkująca TV w Żyrardowie (obecnie TTE); GD Distribution Centre (centrum logistyczne w Jankach), Ming Hoong Development (nieruchomości w Warszawie), – Dong Yun (matryce do drukowania, Łódź); Digital View (TV, Koszalin), Duran Micro (dyski twarde, Poznań).
Motoryzacja jest tą gałęzią przemysłu, która ma bardzo dużo potencjał. Dobrym przykładem może być firma Shanghai Automotive Group, która była do tej pory powiązana joint venture GM oraz VW. Obecnie przedsiębiorstwo chce produkować samochody pod własną marka zdobywać światowe rynki.
Inną branżą o dużym potencjale ekspansji jest AGD, w której to istnieje zjawisko ”uśpionych smoków”. Firma taka jak HAIER od dawna zdobywa zagraniczne rynki, ale jak np. w USA pod innymi markami. Obecnie firma jest numerem 1. w światowej produkcji lodówek. Teraz jest potencjalnym inwestorem w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej.
Najciekawsza jest jednak branża telekomunikacyjna i IT. Istnienie i rozwój tych firm zadaje kłam wizji chińskIch przedsiębiorstw jako producentów niskiej jakości, masowych produktów. Firmy takie jak Huawei i BIRD (telekomunikacja) czy Lenovo (IT) dysponują najlepszej klasy technologią, zaawansowanym know-how i wysoką jakością produktów. Warto dodać, że grudnia 2007 firma Lenovo ogłosiła swoją decyzję o inwestycji w Polsce (Legnica).
IV. Przyszłość współpracy Chińsko-Polskiej w różnych dziedzinach naszego życia gospodarczego
Ze strony rządu polskiego istnieje silna wola do zaciśniania więzi z Chinami – szczególnie wymiarze gospodarczym. W związku z planami rozbudowy infrastruktury w Polsce na naszym rynku pojawi się sporo chińskich firm z branży budowlanej, które realizować będą projekty jako podwykonawcy firm europejskich. Aspekt dotyczący ściąganie do Polski robotników z Chin jest ciągle przedmiotem dyskusji w odpowiednich ministerstwach. W najbliższych latach coraz częściej widoczne w sklepach będą produkty chińskich firm w branży AGD (np. HAIER), elektronicznej (np. HISENSE) czy IT (np. LENOVO). Do rozwojowej należeć będzie również branża bankowa.