Mimo, iż rynek usług finansowych w Polsce dynamicznie rośnie, bolączką przedsiębiorców pozostaje wiarygodne zabezpieczenie transakcji.
Problem dotyczy tak handlu, jak i usług. Zarówno firm działających na krajowym rynku, jak też skupionych na eksporcie i imporcie. Intuicyjnie, jako idealne narzędzie, wskazać można escrow. Na innych rynkach – owszem, ale w Polsce – znacznie z tym gorzej.
Mimo iż escrow jako narzędzie finansowe pojawiło się już w latach 30. ubiegłego stulecia, to w Polsce wciąż nie było popularne. Teraz platforma Trejdoo.com chce odwrócić ten trend. – Zdaję sobie sprawę, że czeka nas ciężka praca edukacyjna. Po pierwsze, wielu zwykłych Polaków nie wie, czym escrow jest, po drugie zaś wciąż wielu z nas nie ma zaufania do transakcji prowadzonych w internecie. Ale jeśli ktoś się do tego narzędzia przekona, z pewnością nie wróci już do dawnych zwyczajów – przyznaje Wojciech Kuliński, Prezes spółki Igoria Trade, do której należy Trejdoo.com.
Z zaufaniem do e-commerce i bankowości elektronicznej jest jednak coraz lepiej; duża w tym zasługa rosnącej popularności serwisów aukcyjnych, a rachunki bankowe obsługiwane online stają się powoli normą.
Czym zatem jest escrow, komu i w jaki sposób może ułatwić życie? Jest narzędziem depozytowym o bardzo atrakcyjnej i wygodnej formule. Za jego pomocą ustanawia się rachunek powierniczy, będący gwarancją dla przyszłej transakcji finansowej. Innymi słowy, jeśli kupujemy samochód bądź nieruchomość, możemy żądany przez zbywcę zadatek czy zaliczkę zabezpieczyć na rachunku typu escrow. W momencie jej sfinalizowania, środki automatycznie trafiają na konto sprzedającego. Tym sposobem przewożenie gotówki w teczce, aby wpłacić zaliczkę przechodzi do historii. Escrow jest bezpieczne dla obu stron; co więcej, mechanizm wprowadzony w platformie Trejdoo.com zakłada, że przelew środków umieszczonych na rachunku powierniczym nastąpić może, zależnie od woli obu stron, w jednej z trzech sytuacji: natychmiast po akceptacji kontraktu przez obie strony, za sprawą autoryzacji kupującego albo w określonych dniu i godzinie. Platforma daje możliwość precyzyjnego zdefinowania tych warunków bezpośrednio w formularzu depozytu albo załączniku o dowolnym formacie. Nikt jednostronnie nie może anulować kontraktu, konieczna jest zgoda obu stron potwierdzona elektronicznie, z własnego rachunku w Trejdoo.com; oczywiście, za zgodą obu stron, kontrakt może być poddany renegocjacji.
Narzędzie to może zabezpieczać interesy dowolnej transakcji osób fizycznych, jak wspomniane kupno samochodu czy nieruchomości, jak również firm zajmujących się handlem, kontraktami import-eksport czy świadczeniem usług.
– Aby skorzystać z escrow, wystarczy mieć rachunek bankowy i dostęp do internetu. Rejestracja w serwisie jednoznaczna z założeniem własnego konta w Trejdoo.com trwa kilka minut. Oczywiście, aby przeprowadzić transakcję, konta w serwisie muszą posiadać obie strony – mówi Wojciech Kuliński.
Co ciekawe, o ile na większości rozwiniętych rynków escrow jest sprawdzonym od lat i niezawodnym narzędziem, w Polsce Trejdoo.com nie ma w zasadzie konkurencji. Usługę tego typu świadczy wprawdzie większość banków (w trzech formach: escrow, akredytywa bankowa i inkaso) oraz biura notarialne, ale tam uruchomienie rachunku powierniczego jest czasochłonne i skomplikowane, a także wielkokrotnie droższe. W przypadku Trejdoo.com prowizja wynosi od 0,3 proc. wartości transakcji.
Ponieważ spółka Igoria Trade notowana jest na rynku NewConnect, jej działalność monitoruje Giełda Papierów Wartościowych.
W tej chwili platforma jest polskojęzyczna, ale przygotowywana jest wersja w języku angielskim i chińskim. Trejdoo.com ma bowiem stać się narzędziem niezbędnym w transakcjach międzynarodowych. Ambicją spółki Igoria Trade jest wejście na zagraniczne rynki. Priorytetem są Chiny i Hongkong, gdzie jeszcze w tym roku spółka planuje otworzyć swoje przedstawicielstwo.
Czy nowa marka sprawi, że escrow zyska szansę drugiego życia na rodzimym rynku?
Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.
W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.