Rynek jabłek w Chinach 2014 – raport

Ze względu na uwarunkowania polityczne w Europie zupełnie niezamierzenie wzrosło zainteresowanie jabłkami. Z tej okazji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych TriC, przy współudziale portalu BigChina.pl, opublikował raport dotyczący chińskiego rynku jabłek. Jeśli jesteś polskim producentem i eksporterem lub po prostu interesuje Cię chiński rynek jabłek – zachęcamy do pobrania bezpłatnego raportu w formacie PDF. Link znajdziesz na końcu artykułu.

Na całym świecie produkuje się 75 mld ton jabłek. Z tego jedynie ponad 10% jest sprzedawanych w postaci nieprzetworzonej. W ciągu zaledwie dwóch dekad, Chiny przeobraziły się z małego rynku owoców i warzyw na największego na świecie producenta i eksportera jabłek. Wg FAO Chiny są zdecydowanie największym producentem jabłek – produkują 37 miliardów ton. Produkcja jabłek w Chinach wzrosła diametralnie w ciągu ostatnich 30 lat: z 7 milionów ton w 1976 roku aż do 27,9 mln ton w 2007 roku. W roku 1990 Chiny przeskoczyły USA w rankingu największych na świecie plantatorów jabłek, a w 2003 r. stały się też ich największym eksporterem.

 

W kulturze chińskiej jabłko ma swoją ugruntowaną pozycję – zarówno namacalnie, jako element kuchni chińskiej, jak i symbolicznie – jest zakorzenionym kulturowo symbolem pokoju. Dzięki temu stanowi jeden z popularniejszych podarków – właśnie o symbolicznej wymowie. Kwiaty jabłoni (symbol uniwersalnego, bądź też kobiecego piękna) często wykorzystywane są jako element dekoracji domu, dając nadzieję na błogosławieństwo i bogactwo. W północnych Chinach dzikie kwiaty jabłoni kwitną wiosną i są symbolem tej pory roku. Jabłko jest jednym z popularniejszych owoców tradycyjnie wykorzystywanych podczas obchodów chińskiego Nowego Roku. Najpopularniejszą odmianą jabłek jest „Fuji" (stanowi ona prawie 70% całkowitej produkcji) – właśnie w odmianie „Fuji" zamiłowani są Chińczycy. Co ciekawe jednak, na symboliczny prezent, częściej wybierane są odmiany większe i bardziej czerwone – w cenie są więc odmiany importowane!
 
 
Potrzebujesz więcej szczegółowych informacji? Pobierz raport IBRS TriC i BigChina.pl tutaj.

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.