Aktualności

Chińskie samochody elektryczne wchodzą do Polski

Dwie duże chińskie marki samochodowe wchodzą do Polski. Ich pojazdy trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Do tej pory azjatyckie samochody, jakie trafiały na Polski rynek, pochodziły głównie z Japonii i Korei Południowej. Marki takie jak Toyota, Suzuki, Kia, czy Hyundai są w Polsce powszechnie znane i cenione. Najbliższe miesiące przyniosą jednak spore zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Jeszcze w tym roku w kraju nad Wisłą mają pojawić się dwie duże chińskie marki motoryzacyjne.

Chińskie samochody, głównie elektryczne, cieszą się w Europie coraz większym zainteresowaniem. W Polsce jest ich stosunkowo niewiele. W dwóch pierwszych miesiącach tego roku w Polsce zarejestrowano nieco ponad pół tysiąca chińskich samochodów. Z czasem będzie ich jednak więcej, ponieważ Polacy zaczynają doceniać jakość chińskiej motoryzacji. Szybki rozwój samochodów elektrycznych i zaawansowane badania nad jazdą autonomiczną sprawiają, że chiński samochód w oczach Polaków przestał być kojarzony z tanią amatorszczyzną.

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że Chiny są największym producentem a jednocześnie konsumentem samochodów elektrycznych na świecie. Udział chińskich elektryków w globalnej sprzedaży w 2022 roku wyniósł aż 60%.

 

 

Już w tym momencie chińskie samochody stanowią 8% sprzedanych elektryków na terenie Unii Europejskiej. Prognozy wskazują, że do 2025 roku będzie ich udział wzrośnie dwukrotnie.

Obecność w Europie takich chińskich marek jak SAIC, BYD, czy Great Wall Motor w dużej mierze zawdzięcza się chińskiemu rządowi. W latach 2016-2022 Pekin przekazał ponad 57 miliardów dolarów na wsparcie ekspansji chińskich producentów na rynki zagraniczne.

Warto dodać, że ze względu na niższą cenę produkcji, chińskie elektryki są około 20% tańsze od samochodów europejskich producentów. Zatem przewaga konkurencyjna Francji i Niemiec, czołowych producentów elektryków w UE, niedługo zacznie maleć.

Źródło: https://silkroadpoland.pl/2024/04/dwie-duze-marki-chinskich-samochodow-w-tym-roku-trafia-do-sprzedazy-w-polsce/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.