Aktualności

Chiny liderem gospodarki cyfrowej

Skala chińskiej gospodarki cyfrowej wzrosła rok do roku o ponad 10%. Stanowi ona już przeszło 40% PKB Państwa Środka.

Podczas pekińskiego Fintech Forum on Digital Transformation and Financial Security liderzy branży cyfrowej starali się podsumować aktualne dokonania Chin w dziedzinie cyfryzacji. Wang Yang, wiceprezes ds. rozwoju instytucjonalnego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Hongkongu powiedział, że Chiny są na pozycji, w której mogą przewodzić światowej gospodarce cyfrowej.

Nie są to słowa bez pokrycia, gdyż przemawiają za nimi konkretne liczby. Tylko w ciągu ostatniego roku wartość gospodarki cyfrowej Chin stanowiła 41,5% krajowego PKB. Daje to wartość ponad 50 bilionów juanów (około 7,1 biliona dolarów). Raport o rozwoju Chin cyfrowych wskazuje również, że rynek ten stale rośnie i tylko w ciągu roku wzrósł o ponad 10%.

Przewaga Chin przejawia się głównie za sprawą dużej populacji. Dane wygenerowane przez 1,4 miliarda obywateli stanowią bogate źródło informacji. W ramach przetwarzania danych Chiny generują zatem cenne  informacje i statystyki, które mogą służyć dalszemu rozwojowi cyfryzacji.  Ponadto Państwo Środka dysponuje ogromną pulą talentów, a także rozwija technologię blockchain. Płatności bezgotówkowe, tak popularne w Chinach, również są cennym źródłem informacji o konsumentach.

 

 

Alibaba, Wechat i Pinduoduo to przykłady, które pozwalają wyjaśnić w jaki sposób platformy zbierają dane o konsumentach. Na ich podstawie kolejne instytucje są w stanie ocenić zdolność kredytową danej osoby oraz wygenerować innowacyjny rodzaj cyfrowej karty kredytowej. Choć rozwiązania te mogą budzić kontrowersje, dla wielu firm i konsumentów są jedyną szansą na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Gospodarka cyfrowa w Chinach przyczynia się zatem do ułatwienia dostępu do usług kredytowych tym, dla których pozostawały one poza zasięgiem. W przeszłości małym i średnim przedsiębiorstwom trudno było pożyczyć pieniądze od banku. Firmy nie były w stanie przedstawić wystarczających dowodów finansowych, w tym bilansów, rachunków zysków i strat, aby udowodnić swoją wiarygodność. Jednak innowacyjny kredyt cyfrowy dał im możliwość rozwiązania tego problemu.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202306/01/WS647850d5a3107584c3ac3662_1.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.