Aktualności

Chiny pozostaną liderem rynku stoczniowego

Eksperci branży morskiej potwierdzają, że Chiny utrzymają w tym roku pozycję lidera rynku stoczniowego. Stabilny łańcuch dostaw i nowoczesne technologie produkcyjne to ich główne atuty.

Obserwatorzy rynku i stoczniowcy prognozują, że Chiny nadal będą światowym liderem produkcji floty morskiej. Wykorzystując solidne możliwości w zakresie łańcucha dostaw i koncentrując się na inteligentnych i ekologicznych postępach w produkcji utrzymają przewagę rynkową. Chińskie stocznie poczyniły znaczne postępy w udoskonalaniu technologii produkcyjnych, szczególnie w segmentach o wysokiej wartości dodanej.

Państwo Środka już nie raz wykazało swoje możliwości w budowie różnego rodzaju statków. Mowa zarówno o megakontenerowcach, statkach wycieczkowych i samochodowcach. Jednocześnie kraj skupia się na ekologicznych paliwach, zdobywając większy udział w rynku niż południowokoreańscy i japońscy rywale.

 

 

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych podaje, że produkcja stoczniowa osiągnęła w 2023 roku aż 42,32 miliony ton nośności. Daje to wzrost o niemal 12% w ujęciu rok do roku. Jednocześnie produkcja stanowiła 50,2% całkowitej produkcji światowej.

Interesujące dane przedstawiają się także w kontekście złożonych zamówień. W 2023 roku liczba nowych zamówień wzrosła o 56,4% w stosunku rok do roku. Osiągnęła tym samym 71,2 milionów ton nośności, co stanowi 66,6% całkowitej wartości zamówień na świecie.

Chiny zasadniczo wypełniły przepaść technologiczną w porównaniu z Koreą Południową i Japonią w budowie statków o wysokiej wartości dodanej. Do tego rodzaju floty należą zbiornikowce skroplonego gazu ziemnego i statki do instalowania morskich turbin wiatrowych.

Źródło: https://www.chinadaily.com.cn/a/202401/16/WS65a5befca3105f21a507c69f.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.