Aktualności

Chiny wiercą najgłębszy dół na świecie

Na chińskiej pustyni Taklamakan powstaje otwór głęboki na 10 kilometrów. Odwiert ma przynieść Chińczykom unikalną wiedzę historyczno-geologiczną.

Na chińskiej pustyni Taklamakan powstaje gigantyczny dół, którego głębokość sięgnie przeszło 10 kilometrów. Pustynia znajduje się w zachodnich Chinach w tak zwanej Kotlinie Kaszgarskiej. Otaczają ją najwyższe na świecie łańcuchy górskie. Taklamakan to druga największa na świecie pustynia piaszczysta, a jej powierzchnia jest niemal tak duża jak obszar Polski.

Za odwiert odpowiedzialna jest chińska rafineria China National Petroleum Corp. Sam prezydent Chin, Xi Jinping, podkreśla, że nauki o głębi ziemi stanowią jeden z czterech strategicznych obszarów badawczych. Naukowcy i inżynierowie z kolei przypominają, że odwiert będzie niesamowicie trudnym przedsięwzięciem. To swoista próba „przewiercenia się przez podziemny Mount Everest”.

Projekt wiertniczy pozwoli uzyskać naukowcom wiedzę na temat struktury geologicznej Ziemi. Dół, głęboki na 10 kilometrów, odsłoni system kredowy. Jest on datowany na 145 milionów lat. Docelowo przedsięwzięcie naukowe ma potrwać około 457 dni.

Celem ekspedycji jest zbadanie zasobów energetycznych oraz mineralnych. Jednocześnie naukowcy przeprowadzą inspekcję ryzyka katastrof naturalnych. Szczególną uwagę przykują ewentualne erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/technologie/chiny-kopia-najglebszy-dol-w-dziejach-swiata-maja-bardzo-wazny-powod/eccb4cn

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.