Aktualności

Intensywny rozwój chińskich stoczni

Chiński sektor stoczniowy odnotował dwucyfrowy poziom rozwoju w tym roku. Produkcja statków rośnie a nowe zamówienia już czekają w kolejce.

Chińskie stocznie należą do czołówki światowych producentów floty morskiej. To właśnie tam powstają największe kontenerowce i tankowce oraz nowoczesne rozwiązania dla morskich terminali portowych. W ostatnich dwóch latach chińskie stocznie notowały rekordowe wskaźniki produkcyjne tankowców LNG, na które obecnie notowany jest ogromny popyt.

Według oficjalnych danych krajowych chiński przemysł stoczniowy odnotował silny rozwój w pierwszej połowie tego roku. W ciągu sześciu miesięcy produkcja wzrosła o ponad 14% i pojawiło się kilkadziesiąt nowych zamówień na statki. Ruszyła też produkcja tych wstrzymanych, które zahamowane zostały przez pandemię i wysokie koszty pracy.

Chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych podaje, że krajowa produkcja stoczniowa osiągnęła 21,13 miliona ton nośności (dwt) w tym półrocznym okresie. Jest to niemal 50% światowej produkcji statków, kontenerowców i tankowców ogółem.

Prognozy na najbliższe miesiące są jeszcze bardziej obiecujące. Nowe zamówienia, kolejny ważny wskaźnik przemysłu stoczniowego, wzrosły o 67% w ujęciu rok do roku. Wynik ten jest o tyle imponujący, że zamówienia złożone w chińskich stocznia stanowią już ponad 72% globalnych zamówień.

Źródło: https://english.news.cn/20230712/e97e79a3e43b465188118b1f24244780/c.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.