Aktualności

Inwestycje Chin w bezpieczeństwo energetyczne

Chiny ukończyły budowę kolejnych zbiorników na skroplony gaz LNG. Magazyny powstały w Qingdao w północnych Chinach.

Chiny właśnie zakończyły budowę największych krajowych zbiorników magazynujących skroplony gaz ziemny LNG. Zdaniem analityków branżowych zwiększy to zdolność magazynowania gazu i zapewni bezpieczeństwo energetyczne. Największy gracz na chińskim rynku paliwowym, czyli China Petrochemical Corp. (Sinopec), poinformował że zbiorniki powstały w Qingdao w północnych Chinach.

Magazyny są w stanie zgromadzić aż 270 000 ton LNG. Sinopec twierdzi, że zbiorniki są obecnie największe pod względem pojemności w kraju i znacząco zwiększą dostawy gazu ziemnego w regionie północnych Chin. Pierwsza i druga faza stacji odbiorczej LNG Qingdao zostały ukończone i oddane do użytku odpowiednio w 2014 i 2021 roku. Obecna faza rozbudowy objęła zaś magazyny.

Zbiorniki LNG zostaną oddane do użytku do końca tego roku. Również z końcem roku roczna zdolność rozładunkowa terminalu LNG osiągnie 11 milionów ton. Z kolei roczna zdolność dostaw gazu wzrośnie do 16,5 miliardów m3. Oznacza to, że magazyny będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu 90 milionów gospodarstw domowych na gaz każdego miesiąca.

W ostatnich latach Chiny przyspieszają budowę infrastruktury LNG. Powstają terminale odbiorcze i obiekty magazynowe, ponieważ dla kraju priorytetem jest odejście od węgla. Obecnie zdolność magazynowania gazu w Chinach jest niższa niż średnia globalna. Dlatego Chiny tak duży wysiłek wkładają w nadrobienie zaległości i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Z danych opublikowanych przez BloombergNEF wynika, że pod koniec ubiegłego roku całkowita pojemność zbiorników stacji odbiorczych LNG w Chinach przekroczyła 13 milionów m3. Stanowi to 7-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202308/24/WS64e6a3a9a31035260b81de60.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.