Aktualności

Koleje chińskie z trasą przez Tajlandię

Wyruszył pierwszy pociąg towarowy z Chin do Tajlandii. W przyszłości kolej chińska połączy Tajlandię z Europą.

Koleje chińskie posiadają jedną z najsilniej rozwiniętych infrastruktur na świecie. Mowa zarówno o połączeniach pasażerskich jak i towarowych. W ubiegłym miesiącu sieć kolejowa Chin rozszerzyła trasę cargo o nowy kierunek – Tajlandię. 17 listopada wyruszył tam pierwszy pociąg towarowy. Kontenery wyjechały z chińskiego Chengdu.

To jednak nie koniec inwestycji chińskich kolei państwowych. W planach pozostaje uruchomienie połączeń na trasie Tajlandia-Europa. To dobra wiadomość dla importerów, którzy chcą poszerzyć import z Chin o zakupy w kraju ze stolicą w Bangkoku.

Trasa z Chin do Tajlandii biegnie po dotychczasowych torach z Chin do Laosu. Budowa linii była możliwa dzięki nakładowi finansowemu w wysokości niemal 6 miliardów dolarów. Nowe połączenie kolejowe znacznie skróciło czas transportu ładunków między Państwem Środka a Tajlandią. O ile wcześniej był to okres 10-24 dni, to obecnie wynosi on zaledwie 5 dni.

Dotychczasowy transport cargo z Chin do Azji Południowej realizowano drogą morską. Znaczna ilość przeładunków towarowych odbywała się w Guangzhou.

Planowane połączenie pociągowe między Tajlandią a Europą wejdzie w skład usługi China-Europe Express. Kontenery pojadą najpewniej do Europy Zachodniej. Już teraz kursują pociągi towarowe między Chinami a Budapesztem.

Otwarcie połączenia kolejowe między Tajlandią a Europą możliwe będzie po 2029 roku. Do tego czasu powinny zostać ukończone lokalne inwestycje. Chodzi między innymi o budowę trasy między Bangkokiem a Nakhon Ratchasima i Laosem.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2023/11/24/koleje-chinskie-chca-wozic-ladunki-miedzy-tajlandia-a-europa/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.