Aktualności

Laura Maersk – ekologiczny kontenerowiec już w Gdyni

Kontenerowiec Laura Maersk to ekologiczny statek zasilany metanolem. Kilka dni temu zawinął do terminalu Hutchison Ports Gdynia.

Laura Maersk jest pierwszym na świecie kontenerowcem w pełni zasilanym metanolem. Choć niewielki, bo jego pojemność to 2100 TEU, to jest milowym krokiem w stronę ekologicznego transportu kontenerowego. Kontenerowiec zbudowano w koreańskiej stoczni Hyundai Mipo na zlecenie AP Moller-Maersk. Statek kilka dni temu zawinął do portu w Gdyni.

Kontenerowiec Laura jest elementem strategii Maersk, który pracuje nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych. „Zielony metanol” produkowany jest z biomasy lub wychwyconego CO2 przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych. O wadze przedsięwzięcia świadczy fakt, że przy „ochrzczeniu” statku obecni byli europejscy politycy, w tym Ursula von der Leyen.

 

 

Warto dodać, że nie tylko armatorzy i stoczniowcy pracują nad zmniejszeniem emisji szkodliwych gazów. Terminal Hutchison Ports Gdynia również czyni inwestycje z zakresu zielonych technologii. Projekt elektryfikacji suwnic ma zmniejszyć emisje gazów nawet o 45%.

Oprócz Laury, w Gdyni cumował kolejny statek duńskiego armatora – Vuoksi Maersk. Kontenerowiec jest zdolny do pracy w warunkach do -25 stopni Celsjusza.

Źródło: https://intermodalnews.pl/2023/10/05/pierwszy-na-swiecie-kontenerowiec-na-metanol-zacumowal-przy-hutchison-ports-gdynia/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.