Aktualności

Maersk i Chiny budują zielony łańcuch dostaw

Globalne korporacje transportowe są zainteresowane pogłębieniem zielonej współpracy z Chinami. Poważne plany współpracy przedstawił AP Moller-Maersk.

Międzynarodowe firmy logistyczne i spedycyjne odpowiedzialne są duży odsetek emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń. Według CarbonCare, globalnego kalkulatora emisji w Szwajcarii, sektory transportu i logistyki odpowiadają za około 24% światowej emisji dwutlenku węgla. Dlatego branża ta inwestuje coraz większe środki w transformację energetyczną i likwidację szkodliwych skutków globalnego transportu.

Jednym z nich jest duński konglomerat AP Moller-Maersk. To jeden z największych graczy na rynku armatorów morskich i przewozu kontenerów.

Maersk ogłosił właśnie, że chce pogłębić współpracę z Chinami w zakresie zielonego transportu i logistyki. Michael Han, szef APM Terminals w Chinach, podkreśla, że Chiny już teraz angażują się w transformację ekologiczną branży transportowej. Chińskie porty i sektor żeglugi morskiej już teraz kładą nacisk na dekarbonizację i niskoemisyjny transport.

 

port w chinach tianjin

 

W marcu AP Moller-Maersk podpisał umowę o współpracy z Shanghai International Port (Group) Co Ltd. Według duńskiej firmy kooperacja stworzy solidne podstawy dla znormalizowanej eksploatacji ekologicznych kontenerowców na dużą skalę.

W tym tygodniu z kolei Maersk ogłosił budowę w Chinach sześciu kontenerowców zasilanych ekologicznym metanolem. Jest to istotny krok dla duńskiej firmy dla osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku.

Według Ministerstwa Zasobów Naturalnych Chiny mają obecnie największy na świecie przemysł stoczniowy. Eksport stoczniowych wyrobów stanowi ponad 80% ogólnej produkcji. W ubiegłym roku kraj mógł pochwalić się siedmioma z 10 największych portów pod względem przeładunków towarowych i kontenerowych na świecie.

Już teraz Tianjin Port jest pierwszy na świecie portem o zerowej emisji dwutlenku węgla, który rozpoczął działalność w 2021 roku.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202306/29/WS649cbf49a310bf8a75d6c2da.html

Zapytaj o wycenę transportu z Chin!

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.