Aktualności

Problem złomowania statków i kontenerowców

Ponad 85% wycofanych z użycia statków trafia na złom. Mimo obowiązku recyklingu jednostki pływające odsyła się na złom do Indii czy Bangladeszu.

Organizacja Shipbreaking Platform w corocznym raporcie podaje, że ponad 85% statków wycofanych z użycia trafia na złom. Statki i kontenerowce holowane są zwykle do Bangladeszu, Indii i Pakistanu. Pomimo obowiązku poddawania statków recyklingowi, armatorzy zwykle wybierają tańsze rozwiązanie jakim jest złomowanie.

Tylko w ubiegłym roku zezłomowano ponad 440 statków oceanicznych. Najwięcej z nich, bo aż 170, trafiło do Bangladeszu. Niewiele mniej, czyli 140 jednostek pływających, odholowano do Indii. 2023 rok zamknięto z niechlubnym wynikiem zaledwie 49 statków i kontenerowców, które przesłano do recyklingu do innych krajów świata.

 

 

Zestawienie krajów, które złomują największą ilość swojej floty, otwierają niestety Chiny. Jednocześnie jest to państwo, które obecnie produkuje najwięcej statków. W ścisłej czołówce krajów, które rezygnują z recyklingu floty pływającej pozostają między innymi Rosja, Grecja, Tajlandia, Hongkong czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Choć liczba złomowanych statków z roku na rok spada, armatorzy niestety wciąż unikają przestrzegania przepisów dotyczących recyklingu. Nieustannie znajdują oni nowe sposoby na to, by obejść regulacje środowiskowe.

Shipbreaking Platform podkreśla, że złomowanie statków na plażach jest niebezpiecznie dla środowiska i pracowników dokonujących rozbiórki. Odpady toksyczne nie podlegają tam odpowiedniemu zabezpieczeniu i utylizacji.

Źródło: https://www.namiary.pl/2024/02/08/zlomowanie-wciaz-na-plazy/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.