Aktualności

Stabilny wzrost chińskiej gospodarki

Bank of China prognozuje ponad 5% wzrostu gospodarczego w tym roku. Najsilniejszy rozwój będzie widoczny w ostatnim kwartale.

Instytut Badawczy BOC, jednostka badawcza Bank of China, prognozuje przeszło pięcioprocentowy wzrost chińskiej gospodarki w tym roku. Roczny wzrost ma oscylować na poziomie 5,2%. Przy czym najlepszy wynik Chiny osiągną w czwartym kwartale roku i będzie to zapewne 5,7% w ujęciu rok do roku. Największy wpływ na wzrost gospodarczy posiada konsumpcja, której poziom waha się między 7 a 10%, w zależności od badanego okresu tego roku.

O ile potencjał usług rośnie stabilnie od lat, to w tym roku udział we wzroście gospodarczym należeć będzie do kilku obszarów. Będą to między innymi inwestycje w infrastrukturę, zaawansowane technologie, produkcję w sektorze prywatnym ale i państwowym.

Wyzwaniem dla Chin pozostałe słaby popyt zewnętrzny i utrzymująca się presja na rentowność. Tym samym chińscy przedsiębiorcy wstrzymują się przed inwestycjami w sektorze produkcyjnym. Podobne obawy trawią rynek nieruchomości, który pozostaje w marazmie.

BOC w raporcie skonstruował kilka wytycznych dla władz lokalnych i krajowych. Zdaniem instytutu rząd powinien wzmacniać komunikację z podmiotami rynkowymi, łagodzić ryzyko inwestycyjne i poszerzać przyjazne polityki dla otoczenia biznesowego.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202310/09/WS65236d7ea310d2dce4bb9906.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.