Aktualności

Szanghaj – największy port morski na świecie

Szanghaj kolejny rok z rzędu pozostaje największym portem morskim świata. Singapur i Ningbo daleko w tyle, ale wciąż w pierwszej trójce.

Alphaliner opublikował coroczne zestawienie największych portów morskich na świecie. Na podium znalazły się Szanghaj, Singapur oraz Ningbo. Port w Szanghaju kolejny rok z rzędu obejmuje prowadzenie. Tylko w ubiegłym roku w Szanghaju przeładowano ponad 49 milionów TEU towarów. Dla porównania: w Singapurze było to 39 milionów TEU a w Ningbo – 35 milionów TEU.

Kolejne miejsca w zestawieniu (miejsca od 4 do 6) również należą do chińskich portów. Znajdują się na nich Qingdao, Shenzen i Guangzhou, które co roku zmieniają się jedynie kolejnością na liście. Ranking objął także Tianjin i Hongkong. Oznacza to, że ponad połowa największych portów świata leży w Chinach.

 

 

Największy skok w zestawieniu wykonał Dubaj, który znalazł się na liście o dwie pozycje wyżej niż rok temu. Stany Zjednoczone z kolei mogą pochwalić się imponującą ilością przeładunków w Los Angeles.

Zestawienie europejskich portów otwiera Rotterdam. W tegorocznym rankingu Alphaliner znalazł się on na miejscu 13 (spadek z 11-go). W 2023 roku w Rotterdamie przeładowano przeszło 13 milionów TEU. To wynik słabszy o 7% od roku poprzedniego.

Źródło: https://www.namiary.pl/2024/05/09/najwieksze-porty-na-swiecie/

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.