Aktualności

Wzrost PKB kluczowych chińskich regionów

Aż 12 chińskich regionów zanotowało wzrost PKB na poziomie ponad 6%. PKB Chin utrzymało z kolei wzrost na stabilnym poziomie 5,5%.

Chiny składają się z 31 prowincji, regionów autonomicznych i miast wydzielonych. Obszary te różnią się pod względem kulturowym jak i ekonomicznym. Lokalne biura statystyczne podają, że aż 12 spośród 31 chińskich regionów odnotowało roczny wzrost PKB na poziomie ponad 6%.

Narodowe Biuro Statystyczne informuje zaś, że PKB Chin osiągnął w tym roku wartość 59,3 bilionów juanów (około 8,3 bilionów dolarów). Jest to wzrost o 5,5% względem analogicznego okresu w roku 2022.

Najwyższym, bo 8% wzrostem PKB, mogą pochwalić się Szanghaj, prowincja Hainan i Tybetański Region Autonomiczny. Choć Tybet w tym zestawieniu może zaskakiwać, warto nadmienić, że po pandemii jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Chin. Zatem istotny wkład w PKB Tybetu posiada turystyka. Najlepiej w zestawieniu wypadł jednak Szanghaj, z imponującym wzrostem na poziomie 9,7%.

Niedaleko w tyle pozostają takie regiony jak prowincja Jilin i autonomiczny region Mongolii Wewnętrznej. Odnotowały one wzrost PKB wyższy nawet od Pekinu, bowiem wyniósł on ponad 7%.

Liczby te przekładają się na dochody. Dochód rozporządzalny na mieszkańca w Pekinie i Szanghaju osiągnął w pierwszej połowie tego roku 42 870 i 41 358 juanów, przewyższając cały kraj. Prowincje Zhejiang, Jiangsu i miasto Tianjin zajęły zaś miejsca od 3 do 5 pod względem dochodu. Dochód do dyspozycji na osiągnął tam odpowiednio 34 317, 27 795 i 26 655 juanów.

Źródło: http://www.chinadaily.com.cn/a/202307/31/WS64c71619a31035260b819669.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.