Chiński kalendarz nieco rózni się od naszego kalendarza. Chińczycy obchodzą wiele świąt, których w Polsce nie znamy. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi datami w chińskim kalendarzu, aby wiedzieć kiedy Chińczycy nie pracują i kiedy nie warto próbować się z nimi kontaktować.
Zachodni Nowy Rok: 30 grudnia 2007 – 1 stycznia 2008 – wolne 3 dni
Święto obchodzone na wzorzec europejski, odbywają się przyjęcia, pokazy sztucznych ogni.
Chiński Nowy Rok:* 6 luty 2008 – 12 luty 2008 – wolne 7 dni
Najważniejsze święto w chińskim roku kalendarzowym tzw. Święto Wiosny. Chińczycy obchodzą je zgodnie z tradycyjnym kalendarzem księzycowym, dlatego jest to święto ruchome. Uroczyste obchody trwają blisko dwa tygodnie, atmosferą przypominają Boże Narodzenie.
Święto Sprzątania Grobów: 4 kwiecień 2008 – 6 kwiecień 2008 – wolne 3 dni
Święto Sprzątania Grobów, ma na celu uczczenie zmarłych, pod tym względem nieco przypomina nasze Święto Zmarłych. Chińczycy czyszczą groby, zapalają świece, palą papierowe pieniądze i ubrania zmarłych, odpalają petardy. W czasie trwania święta, klany rodzinne przygotowują smaczne potrawy, najlepiej takie, które były lubiane przez zmarłych, a następnie zanoszą je na groby swoich przodków i tam biesiadują.
Święto Pracy: 1 maja 2008 – 3 maja 2008 – wolne 3 dni
Międzynarodowe święto pracy, obchodzone również w Polsce.
Festiwal Chińskich Smoczych Łodzi:* 7 czerwiec 2008 – 9 czerwiec 2008 – wolne 3 dni
Święto zwane również 'festiwalem piątego miesiąca’, upamiętnia wielkiego chińskiego poetę Qu Yuan. W czasie obchodów odbywają się słynne wyscigi smoczych łodzi, ozdobionych wymyślnymi wzorami, z głowami kolorowych smoków. Do zawodów Chińczycy często przygotowują się miesiącami, na zwycięzców czekają uczty i nagrody.
Chiński Festiwal Księżyca: 13 wrzesień 2008 – 15 wrzesień 2008 – wolne 3 dni
Święto związane z wieloma legendami, obchodzone piętnastego dnia dziewiątego miesiąca. W tym dniu księżyc jest najpełniejszy i najjaśniejszy. W czasie trwania festiwalu wszyscy przyjaciele dzielą się 'Księżycowymi Ciastkami’.
Proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej: 29 wrzesień 2008 – 5 październik 2008 – wolne 7 dni
Oficjane święto narodowe, zorganizowane na cześć ogłoszenia Chińskiej Republiki Ludowej. Obchody, organizowane głównie przez władze, uświetniają liczne festyny, koncerty i parady.
*Święto ruchome.
Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.
W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.