Chińska kultura

Święto Środka Jesieni: księżycowe ciasteczka i długi weekend w Chinach

Festiwal Środka Jesieni to drugie, po Chińskim Nowym Roku, najważniejsze święto w Chinach. Chińskie świętowanie obejmie długi weekend, rozpocznie się 22 i potrwa do 24 września. To dla Chińczyków dni wolne od pracy, co warto mieć na uwadze w kontaktach z chińskimi kontrahentami oraz przy organizacji wysyłek z Państwa Środka.

Sam Środek Jesieni obchodzony będzie w tym roku w dniu 24 września, czyli dzień po rozpoczęciu kalendarzowej i astronomicznej jesieni w Europie Środkowej. Dlaczego w czasie, kiedy my pożegnamy upalne lato i ledwo rozpoczniemy nową porę roku, Chińczycy świętować już będą jej środek? 

Jest to środek jesieni, liczony zgodnie z chińskim kalendarzem rolniczym, czyli piętnasty dzień ósmego miesiąca kalendarza księżycowego. Święto Środka Jesieni narodziło się z obrzędów rolniczych i rytuałów ku czci księżyca, których historia sięga czasów dynastii Shang (1600-1046 p.n.e.). Uważano, że ruch księżyca wpływa na zmiany pór roku i produkcję rolną, dlatego chińscy władcy składali mu dary każdej jesieni. Tym samym wyrażali wdzięczność za obfite plony i błagali o dobre zbiory w kolejnym roku.

Święto Środka Jesieni po raz pierwszy obchodzono w okresie północnej dynastii Song (960-1127). Mieszkańcy antycznych Chin wierzyli, że słońce i księżyc rządzą wszechświatem. Składanie czci księżycowi oraz spożywanie wspólnego posiłku przy okrągłym stole zapewnić miało szczęście i pomyślność. W chińskiej kulturze okrągły kształt symbolizuje kompletność i zjednoczenie, a księżyc w pełni – harmonię i jedność.

W 2006 roku Święto Środka Jesieni zostało wpisane na listę narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a w 2008 roku zostało uznane za święto narodowe. Należy do czterech najważniejszych tradycyjnych chińskich świąt, obok Święta Wiosny, Święta Zmarłych i Święta Smoczych Łodzi. Obchodzone jest nie tylko w Chinach kontynentalnych, ale także na terenie Hongkongu, Makau, Tajwanu, Wietnamu, Singapuru, Malezji czy Filipin.

Świętowaniu Środka Jesieni towarzyszą rodzinne obiady, rozwieszanie i puszczanie lampionów oraz jedzenie ciasteczek księżycowych (ang. mooncake). W tym dniu spożywa się także dojrzałe i świeżo zebrane owoce i warzywa. W niektórych regionach organizowane są tańce smoka i lwa. Chińczycy coraz częściej spędzają świąteczny długi weekend podróżując w gronie rodziny i przyjaciół.

Ciasteczka księżycowe, którym Święto zawdzięcza swoją drugą nazwę Mooncake Festival, pojawiają się w sklepach z takim wyprzedzeniem jak dekoracje bożonarodzeniowe w polskich centrach handlowych. Chińczycy pieką ich ogromne ilości, a także masowo kupują, by podarować je w prezencie rodzinie i przyjaciołom. Jeśli odwiedzamy naszych partnerów biznesowych w tym okresie, miłym gestem jest podarować im właśnie ten przysmak.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.