Chińska kultura

Święto Latarni – najstarsza chińska uroczystość

Święto Latarni to zwieńczenie obchodów Chińskiego Nowego Roku. Obchodzone jest 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego. W tym roku wypada 19 lutego.

Jedno z najstarszych chińskich świąt – Święto Latarni – zostało ustanowione przez cesarza Wen z dynastii Han przeszło 2000 lat temu. Chiński cesarz nakazał wtedy, aby 15 dzień pierwszego miesiąca księżycowego był poświęcony Festiwalowi Latarni.

Festiwal, wieńczący Chiński Nowy Rok, to huczne święto, które celebrowane jest w każdym chińskim mieście i w każdym domu. Tego dnia miliony Chińczyków wypuszczają w niebo kolorowe płonące lampiony, a całości towarzyszą niezwykłe pokazy artystyczne – taneczne, akrobatyczne i teatralne. Pomimo, że nie jest to dzień wolny od pracy, wszyscy starają się spędzić ten wieczór z bliskimi.

LATARNIE

W starożytnych Chinach Święto Latarni było okazją do spotkań. W dawnych czasach młode kobiety, zwłaszcza córki wybitnych i bogatych rodzin, prawie nie opuszczały domu. Podczas festiwalu miały okazję wyjść na miasto i obejrzeć niezwykłe widowisko. Oglądanie płonących lampionów było dla młodych kobiet okazją do poznania mężczyzny, z czym wiąże się wiele tradycyjnych chińskich historii miłosnych. Nie bez powodu święto nazywane jest chińskimi Walentynkami.

Latarnie to nie tylko kolorowe papierowe lampiony unoszące się do nieba. To kunsztowne iluminacje świetlne przedstawiające postaci ze świata ludzi i zwierząt, w tym ptaki, skaczące ryby, lśniące fajerwerki, czy sceny radości. Rok 2019 jest rokiem Świni, zatem większość dekoracji przypomina kształtem to zwierzę, które jednocześnie jest symbolem radości, zadowolenia z życia i doprowadzania spraw do końca.

Nieodzownym zwyczajem podczas obchodów Święta Latarni jest odgadywanie odpowiedzi na zagadki umieszczone na lampionach. Pytania i hasła wypisane na latarniach mają inspirować, dawać radość i kreować atmosferę festiwalu.

Jednym z najważniejszych elementów pokazów artystycznych, towarzyszących obchodom święta, są tańce smoka. Smok uważany jest przez Chińczyków za symbol pomyślności i szczęścia. Tego dnia artyści wykonują imponujące tańce smoków, odbywają się loty latawców w kształcie smoka i występy z jego udziałem. Uczestnicy obserwujący widowisko oczekują dobrej wróżby na kolejny rok, a przede wszystkim pogody ducha i spokoju.

SMOKI

Istotnym punktem obchodów Święta Latarni jest tradycyjne jedzenie. Najbardziej znanym przysmakiem serwowanym w każdym chińskim domu tego dnia jest yuanxiao – ciasteczko zrobione z kleistego ryżu, nadziewane pastą z fasoli, cukrem, głogiem lub owocami. Może być ono smażone, gotowane lub przygotowane na parze. Chińczycy wierzą, że okrągły kształt ciasteczka symbolizuje jedność rodzinną i jego spożywanie przyniesie szczęście i powodzenie w nowym roku.

Z okazji tego święta życzymy wszystkim szczęścia i pomyślności w życiu prywatnym i biznesowym.

Więcej informacji na stronie: http://www.chinadaily.com.cn/a/201902/19/WS5c6b57f9a3106c65c34ea025_1.html

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.