Chińska kultura

Chiński Nowy Rok Szczura

25 stycznia rozpocznie się jedno z najważniejszych świąt w kulturze Państwa Środka. Chiński Nowy Rok tym razem upłynie pod znakiem metalowego szczura, a jego oficjalne obchody potrwają do 30 stycznia. Według legendy szczur jako pierwszy dotarł do Nefrytowego Cesarza i dlatego to on jest pierwszym w kolejności znakiem zodiaku.

Osoby urodzone w roku szczura (w przeszłości były to lata: 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008) uznawane są za niezwykle inteligentne i bystre. Swoją pewność siebie potrafią przekuć w sukces, na który ciężko pracują przez całe życie.

Ludzie urodzeni w roku szczura to również osoby, które cechuje ciekawość świata i doskonała spostrzegawczość. Osoba, którą opiekuje się chiński Szczur lubi być w centrum i zawsze pierwsza dowiaduje się o najnowszych wydarzeniach. Wśród jego cech jest potrzeba ciągłej aktywności i mierzenia się z przeciwnościami losu.

Zwyczaje Chińskiego Nowego Roku

Chiński Nowy Rok dla obywateli Państwa Środka to często jedyna okazja w roku dla do spotkania z najbliższymi. W Wigilię tego wydarzenia cała rodzina, zarówno bliscy jak i dalsi krewni, spotykają się w rodzinnych domach. Przyjęto, że młodzi ludzie otrzymują od swoich opiekunów tak zwane hongbao (红包) czyli koperty z pieniędzmi „na szczęście”.

Wszyscy zebrani spotykają się przy stole, na którym tradycyjnie powinno znaleźć się 8 dań (8 to w kulturze Chin szczęśliwa liczba). Podczas kolacji nie może zabraknąć ryby – symbolu dobrobytu, typowych pierożków – symbolu bogactwa, makaronu -znaku długowieczności, Niángāo (年糕) – ciasta z mąki ryżowej, wody i cukru – oznaczającego awans i wyższe zarobki w nadchodzącym roku. Bardzo często jako prezenty wręczane są owoce (pomelo, mandarynki) reprezentujące sprzyjający los.

Celebrując nadejście nowego roku Chińczycy dbają o możliwie jak najpiękniejsze przystrojenie swoich domów i ulic. W czasie obchodów święta wszędzie można dostrzec czerwone lampiony. Czerwień w azjatyckiej kulturze symbolizuje szczęście i dobrobyt.

Okres przedświąteczny to również czas zjednywania sobie bóstw, które składają doroczny raport Nefrytowemu Cesarzowi (najwyższemu bogu taoizmu), przedstawiając mu listę zarówno dobrych, jak i złych uczynków danej rodziny. Na domowych ołtarzykach palą się więc wonne kadzidła.

Jednym z najważniejszych przesądów jest zamknięcie wszystkich długów przed rozpoczęciem celebracji. Osoba, która rozpoczyna nowy etap będąc winną komuś pieniądze uznawana jest za pozbawioną honoru.

– – –

Obchody Chińskiego Nowego Roku to dni wolne od pracy w Chinach, oznaczające dla importerów przerwę w kontakach z chińskimi kontrahentami. Większość fabryk rozpoczęła już okres urlopowy, który potwa do początku lutego.

Z okazji Złotego Tygodnia oferujemy rabat -15% na audyt i kontrolę fabryki w Chinach! Zamów raport podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku, a zaoszczędzimy Twoje pieniądze i stres w Roku Szczura!

Poznaj szczegóły promocji ->>

 

 

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.