Chińska kultura

Święto Smoczych Łodzi 2021

Święto Smoczych Łodzi to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim. Obchodzone jest co roku – piątego dnia piątego miesiąca według kalendarza lunarnego.

Obok Chińskiego Nowego Roku oraz Święta Środka Jesieni, Święto Smoczych Łodzi to najważniejsza uroczystość w kalendarzu Chińczyków. Odbywa się ono zawsze piątego dnia piątego miesiąca liczonego zgodnie z kalendarzem księżycowym. W tym roku święto przypada na 14 czerwca.

Święto obchodzone jest na cześć starożytnego poety Qu Yuana, który sprzeciwiał się korupcji chińskiej władzy i w ramach protestu rzucił się w nurt rzeki Milo. Do dziś pozostaje on symbolem odwagi i męstwa wobec niesprawiedliwości świata. Legenda głosi, że po heroicznej śmierci Qu mieszkańcy doliny rzeki Milo karmili ryby w rzece, aby te nie pochłonęły ciała bohatera.

Zgodnie z legendą ryby karmione były pierożkami zongzi, które do dzisiaj pozostają symbolem tego święta. Aby dotrzeć do jak największej ilości ryb i uratować ciało Qu, mieszkańcy okolicznych wsi pływali w smoczych łodziach wzdłuż rzeki i to one są motywem przewodnim chińskiego święta.

Aktualnie historyczne obchody zyskały nowoczesną odsłonę. Podczas święta odbywają się wyścigi smoczych łodzi, a wydarzeniom towarzyszą tańce i muzyka na żywo. Muzyka z bębnów ma odstraszać złe duchy, a pomagają jej w tym dodatkowo petardy i fajerwerki.

Co ciekawe wyścigi smoczych łodzi organizowane są nawet w Polsce.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.