Chińska kultura

Święta Narodowe w Chinach

1 października 1949 to data utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Obchody tego święta trwają aż siedem dni, dlatego okres ten nazywany jest „złotym tygodniem”.

Święta Narodowe w Chinach to, obok Chińskiego Nowego Roku Księżycowego i Święta Środka Jesieni, najważniejszy czas w roku. 1 października 1949 roku na Placu Tiananmen w Pekinie utworzona została Chińska Republika Ludowa. Ten dzień jest jednocześnie początkiem „złotego tygodnia”, czasu, w którym Chińczycy celebrują powstanie państwa wraz z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi.

Co roku na Placu Tiananmen organizowane są uroczyste parady patriotyczne z udziałem sił zbrojnych i polityków. W tym czasie Plac przyozdabiany jest wizerunkami wielkich chińskich polityków, którzy przyczynili się do powstania państwa – między innymi Mao Zedonga.

To właśnie Mao, stojąc przed 300-tysięcznym tłumem na Placu Tiananmen ogłosił utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej i pokazał nową flagę narodową. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku wznoszona jest flaga, którą tysiące Chińczyków pragną zobaczyć właśnie na Placu Niebiańskiego Spokoju.

Ze względu na długi czas wolny od pracy Chińczycy odbywają podczas świąt podróże po całym kraju – odwiedzają zarówno najbliższych jak i swoje domy rodzinne, a także zwiedzają kraj i wykorzystują ten czas na odpoczynek. Podobnie jak podczas obchodów Nowego Roku Księżycowego jest to czas największych migracji w kraju. Ceny biletów i noclegów są wtedy bardzo wysokie, dlatego podróże po Chinach w tym czasie mogą być kosztowne i trudne.

„Złoty tydzień” uświetniają organizowane przez władze pokazy fajerwerków. Z kolei miejskie grupy artystyczne przygotowują występy muzyczne i taneczne, a także pokazy malarstwa, kaligrafii i tradycyjnych kostiumów, co pozwala każdemu obywatelowi Państwa Środka poczuć magię narodowego święta.

W dniach od 1 do 7 października fabryki i chińskie urzędy mają czas wolny od pracy. Należy o tym pamiętać przy planowaniu rozmów z chińskimi dostawami i planowaniu importu.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.