Chińska kultura

Święta w Chinach w 2022 roku

Chińczycy przywiązują wielką wagę do świąt – zarówno narodowych, jak i tych związanych z tradycją i kulturą Państwa Środka. Jednocześnie jest to czas masowych urlopów, wyjazdów do rodziny i podróżowania po kraju. Decydując się na współpracę z Chińczykami, należy znać kalendarz ich świąt, aby odpowiednio zaplanować swoje działania.

Prowadzenie interesów z Chińczykami to korzystny, ale i wymagający odpowiedniego przygotowania, sposób na biznes. Przede wszystkim należy poznać różnice kulturowe pomiędzy Chińczykami a Europejczykami oraz bezwzględnie szanować zwyczaje obywateli Państwa Środka. Nasze podejście do ich kultury, sposób prowadzenia rozmów, czy odpowiednie nastawienie mogą zdecydować o pomyślności biznesu.

Istotnym aspektem współpracy z Chinami jest znajomość tamtejszego kalendarza, który obejmuje zarówno święta narodowe jak i te związane z kulturą, historią i obyczajowością Państwa Środka.

Tradycyjne święta chińskie opierają się na kalendarzu księżycowym, dlatego daty poszczególnych uroczystości są ruchome względem kalendarza gregoriańskiego. Święta te wywodzą się z chińskiej kultury i tradycji i większość z nich ustanowiona została wiele wieków temu. Należą do nich: Chiński Nowy Rok (zwany też Świętem Wiosny), Święto Zmarłych, Święto Smoczych Łodzi a także Festiwal Środka Jesieni.

Święta narodowe ograniczają się do Święta Pracy, które, podobnie jak na całym świecie, obchodzone jest w maju, oraz do Świąt Narodowych ustanowionych w XX wieku na cześć proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej.

Planując interesy z Chinami należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa okresy w roku: Chiński Nowy Rok oraz Święta Narodowe. Pomimo, że oficjalnie każde z nich trwa około tygodnia, to większość Chińczyków świętuje nawet przez dwa tygodnie. To czas wykorzystywania zaległego urlopu, odwiedzenia domów rodzinnych, czy podróży. Dlatego zbliżając się do tych newralgicznych punktów w kalendarzu należy ustalić ze stroną chińską na jak długo planowane są przerwy świąteczne w ich zakładach pracy.

W 2022 roku święta chińskie wypadają w poniższych dniach:

Chiński Nowy Rok
1 lutego 2022 (data oficjalna)
31 stycznia – 6 lutego 2022 (dni wolne)

Święto Zmarłych
5 kwietnia 2022 (data oficjalna)
3 – 5 kwietnia 2022 (dni wolne)

Święto Pracy
1 maja 2022 (data oficjalna)
30 kwietnia – 5 maja 2022

Święto Smoczych Łodzi
3 czerwca 2022
3 – 5 czerwca 2022

Święto Środka Jesieni
10 września 2022
10 – 12 września 2022 (dni wolne)

Chińskie Święta Narodowe
1 października 2022 (data oficjalna)
1 – 7 października 2022 (dni wolne)

Zarówno Chiński Nowy Rok jak i tydzień po Chińskich Świętach Narodowych (tak zwany złoty tydzień) to czas intensywnych podróży. Jest to co roku okres największej światowej migracji. Warto pamiętać, żeby nie prowadzić wtedy rozmów biznesowych, gdyż partnerzy z Chin będą nieosiągalni. Ponadto jeśli planujemy podróż biznesową do Chin w tym czasie, lepiej będzie ją przełożyć na inny termin. Ceny przelotów, hoteli i atrakcji turystycznych są w tym czasie niezwykle wysokie, a dostęp do wolnego pokoju hotelowego może być trudny.

Biorąc pod uwagę również nasze polskie święta i dni wolne od pracy, należy pamiętać, że na rozmowy biznesowe z Chinami pozostaje nam około 250 dni w roku.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.