Chińska kultura

Chiński Nowy Rok – rok Tygrysa

Tegoroczny Chiński Nowy Rok rozpocznie się oficjalnie 1 lutego i potrwa 6 dni. Zwieńczeniem celebracji będzie Święto Latarni. Nowy rok będzie jednocześnie wejściem w fazę zodiakalnego Tygrysa.

Chiński Nowy Rok, zwany też Festiwalem Wiosny (chūnjié), to obok październikowych Świąt Narodowych, najważniejszy okres w kalendarzu każdego Chińczyka. Festiwal Wiosny trwa zazwyczaj około dwóch tygodni, a jego zwieńczeniem jest Święto Latarni. Data celebracji jest ruchoma, ponieważ pierwszy dzień nowego chińskiego roku wyznaczany jest przez porządek kalendarza lunarnego, zwanego księżycowym.

W tym roku oficjalne obchody Festiwalu Wiosny przypadają na okres 1-6 lutego. Jednak większość obywateli Państwa Środka wydłuża sobie czas wolny od pracy i wielu z nich przebywa na urlopie już od 17 stycznia, a powróci do pracy w okolicach 10 lutego. Warto mieć na uwadze ten fakt przy planowaniu rozmów biznesowych z chińskimi partnerami, organizacji produkcji lub dostaw.

Chiński kalendarz księżycowy ściśle związany jest z zodiakiem chińskim. Każdy rok upływa pod znakiem danego zwierzęcia (bawół, szczur, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies i świnia). Rok 2022 upłynie w znaku Tygrysa – trzeciego spośród chińskich znaków. Do każdego roku przypisany jest także odpowiedni żywioł (woda, ziemia, ogień, metal i drewno) oraz pierwiastek yin i yang. Zatem pełny cykl zodiakalny trwa nie 12, a aż 60 lat, biorąc pod uwagę wszystkie te kombinacje.

Legenda głosi, że Jadeitowy Cesarz zorganizował wśród zwierząt wyścig przez rzekę. W zależności od czasu przybycia na miejsce mety zwierzęta były przez Cesarza szeregowane później w chińskim zodiaku. Na miejsce pierwszy przybył sprytny szczur, który tuż przy brzegi rzeki zeskoczył z pleców bawoła, który dotarł tam jako drugi. Jako trzeci do brzegu dotarł tygrys, który walczył z silnym prądem wodnym. I to właśnie Wodny Tygrys Yang jest patronem 2022 roku.

Tygrysa cechuje odwaga, pewność siebie, waleczność i upór w osiąganiu zamierzonych celów. Jak każdy kot jest inteligentny i ciekawy świata. Tygrys posiada również ciemniejszą stronę medalu a jest nią zawziętość, egoizm i nie zawsze przemyślane ryzyko, które może przynieść więcej szkody niż pożytku. Rok tygrysa przedstawia się w barwach pomarańczowej, szarej i błękitnej, czasem też zielonej.

Jak co roku Festiwal Wiosny jest najgorętszym okresem pod względem podróży w Chinach. W tym czasie miliony obywateli Państwa Środka migruje po kraju w celu odwiedzenia rodziny lub zwiedzania kraju. Migracja zarobkowa często zmusza Chińczyków po podejmowania pracy w odległych prowincjach, nawet tysiące kilometrów od domu rodzinnego, zatem okres świąt noworocznych daje im możliwość odwiedzenia rodziny. Według szacunków w ciągu trzech, czterech tygodni (okres poprzedzający święta, okres świąt i kilka dni po nich) w Chinach odbywa się około trzech miliardów podróży. Dlatego odwiedzania Państwa Środka w tym czasie może wiązać się z dużymi trudnościami w zdobyciu biletów na samolot lub pociąg, a nawet znalezieniu noclegu.

Święto Wiosny to początek sezonu rolniczego i zwiastun natury budzącej się po zimie do życia. Chińczycy celebrują ten czas spożywanie w gronie rodziny tradycyjnych pierożków jiaozi nadziewanych kapustą, szczypiorkiem, suszonym mięsem lub jajami, co ma symbolizować obfitość zbiorów. Ważną tradycją jest wręczanie bliskim podczas spotkań rodzinnych czerwonych kopert ze specjalnymi życzeniami.

Najbardziej zjawiskowym elementem Festiwalu Wiosny jest jego zwieńczenie, czyli Święto Latarni. Obchodzone jest ono 13-go dnia nowego roku. Tego dnia ulice miast i wiosek przyozdabiane są tradycyjnymi czerwonymi lampionami, których światło ma odpędzić złe duchy i demony. Kolor czerwony jest symbolem pomyślności. Pokazom świetlnym towarzyszy często huk petard, który również odstrasza nieczyste moce. Według chińskich wierzeń latarnie mają również za zadanie oświetlenie drogi przodkom, którzy odeszli, aby mogli bez problemu trafić do swoich bliskich i towarzyszyć im w tym wyjątkowym czasie.

Przypadający co dwanaście lat rok Tygrysa w ostatnich dziesięcioleciach pojawiał się w latach 926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.