Inne

Kilka słów o technologii tworzenia felg samochodowych

Zanim każda z felg aluminiowych trafi do produkcji, musi zostać niezwykle precyzyjnie zaprojektowana. Projekty felg aluminiowych powstają przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego. 

Felgi aluminiowe

Już na początku projektowania, twórca musi zdecydować jak ostatecznie ma wyglądać konstrukcja felgi, a więc czy to będzie felga aluminiowa jedno-, czy może wieloczęściowa oraz z jakiej ilości ramion będzie się składać. Wykonawca projektu po wstępnym zaprojektowaniu musi przygotować wizualizację koła, dzięki której może zobaczyć wszelkie nieprawidłowości jakie są w projekcie. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy do projektu felgi aluminiowej może wprowadzić rozmaite udoskonalenia, które sprawią, że możliwe będzie wyprodukowanie felgi aluminiowej spełniającej oczekiwania projektantów oraz wymagania techniczne. Następnie powstaje model pokazowy projektu felgi wykonany z plastiku albo drewna. Pozwoli to projektantom zbadać reakcje odbiorców na wykonany przez nich projekt i przeprowadzić testy, które mogą ewentualnie ujawnić jeszcze jakieś wady. Kiedy konkretny projekt felgi aluminiowej zostanie zaakceptowany przygotowuje się jego aplikację, która informuje o zastosowaniu felgi aluminiowej, jej osadzeniach i ładowności. Później formuje się felgę aluminiową, wymagające użycia bardzo dużego obciążenia.

Jako pierwszy formowany jest rant felgi aluminiowej, następnie ramiona. Ten etap jeszcze daje producentowi możliwość korekty niedoskonałości felgi. Po ukończeniu formowania następuje produkcja formy odlewniczej, do której przelewa się gorące aluminium. Także w tym momencie felga po raz kolejny poddawana jest analizom i próbom, które pokazują czy poziom naprężeń konkretnego egzemplarza felgi jest odpowiedni.

Jeśli w testach nie pojawią się żadne niedoskonałości projekt felgi może już przejść do regularnej produkcji. Każda z felg natychmiast po formowaniu poddawana jest kilka razy malowaniu, po czym nakładana jest warstwa ochronna, której zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem rozmaitych czynników zewnętrznych. Sucha felga aluminiowa zostaje starannie zapakowana i wysyłana do klientów. Obecnie oferta felg aluminiowych jest bogata. Dzięki temu każdy ma możliwość wybierania spośród modeli jedno – lub wieloczęściowych. Osiągalne są produkty nie tylko o prostych ale także o zaawansowanych wzorach. W kolorystyce panuje także duży wybór. Producenci każdego roku wprowadzają na rynek produkty, których designe jest coraz ciekawszy, dzięki czemu, każdy właściciel pojazdu z pewnością znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Felgi stalowe

Felgi stalowe wytwarzane są przy wykorzystaniu wysoko zaawansowanych technologii. Proces produkcyjny i przygotowawczy obręczy złożony jest z kilku technologii analitycznych (obliczenia linearne i nielinearne), symulacja procesu produkcji – bicie, formowanie, scalanie – symulacja zachowania produktu – wzajemne oddziaływanie między tarczami, piasta i śrubami.

Zazwyczaj produkcja felg stalowych dzieli się na 4 etapy – tworzenie tarczy koła, obręczy, montaż oraz lakierowanie. Pierwszy etap zaczyna się od prostowania stali, gdyż ten materiał do zakładu produkcyjnego felg trafia w dużych zwojach. Prostowanie zwojów surowca konieczne jest do tego, by mieć możliwość pocięcia materiału na kawałki, które będą odpowiednie do rozkrojenia, aby móc je później wygiąć i tłoczyć.

Te zabiegi prowadzą do powstania tarczy felgi stalowej, w której wykonywane są wstępne otwory mocujące, wentylujące oraz otwór centralny. Później otwory te są w odpowiedni sposób ukształtowane. Fachowe wykonanie wspomnianych wyżej czynności decyduje o jakości produktu końcowego. Felgi wszelkiego typu możemy zakupić w Oponeo.pl, gdzie spotkamy się z fachową obsługą i szybką dostawą.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.