Podróże do Chin

INFORMACJE O WIZACH DO CHIN

 

INFORMACJE O WIZACH DO CHIN

 

Konsulat Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce we wrześniu 2013 roku wprowadził zmiany dotyczące kategoryzacji wiz dla posiadaczy paszportów RP. Obecnie jest szesnaście rodzajów wiz do Chin, m.in.: wiza turystyczna (cel podróży: zwiedzanie), służbowa (cel podróży: wizyta na targach), biznesowa (cel podróży: odwiedzenie firmy w Chinach lub wyjazd w celu nawiązania współpracy), pracownicza (cel podróży: podjęcie pracy w Chinach), rodzinna (cel podróży: odwiedzenie rodziny, znajomych mieszkających w Chinach), studencka (cel podróży: podjęcie nauki w Chinach), itd. 

Konsul na podstawie przedstawionych dokumentów określa, jakiego typu wizę przyzna danej osobie. W przypadku wiz innych niż turystyczne, służbowe i biznesowe radzimy wcześniej skontaktować się z naszym biurem CT Poland (tel. 22 654 51 33 lub info@ctpoland.com.pl) w celu weryfikacji dokumentów.

Podstawowe dokumenty jakie należy przedstawić aby ubiegać się o wizę do Chin to:
–  paszport (powinien mieć 6 stron wolnych (3kartki), ważny minimum 6 miesięcy od dnia wyjazdu z Chin),
–  kopia strony ze zdjęciem z paszportu kolorowa, lub czarnobiała,
– jeden wypełniony wniosek wizowy (http://ctpoland.com.pl/upload_files/formularz_wizowy_chiny.pdf), który należy wypełnić czytelnie, drukowanymi literami, posługując się językiem polskim lub angielskim. Wszystkie pola w formularzu muszą być uzupełnione. W przypadku gdy któreś pole wnioskodawcy nie dotyczy, należy wpisać „N/A”,
– jedno kolorowe zdjęcie (biometryczne tzn. z twarzą na wprost),
– rezerwacja lotnicza lub kopia biletu w obie strony.

Powyższe dokumenty uprawniają do otrzymania wizy turystycznej ważnej 3 miesiące, z dopuszczalnym jednym wjazdem, maksymalnie do 30 dni pobytu w Chinach, lub wizy ważnej 6 miesięcy z dwoma możliwymi wjazdami. Każdorazowo pobyt maksymalnie do 30 dni.

W przypadku wyjazdu na targi do Chin do dokumentów podstawowych należy dołączyć zaproszenie na targi. W przypadku Targów Kantońskich zaproszenie można uzyskać rejestrując się na stronie targów (http://www.cantonfair.org.cn/en/). Na takie zaproszenie można uzyskać wizę tzw. służbową, jednokrotnego lub dwukrotnego wjazdu, a każdy pobyt może trwać maksymalnie do 30 dni.
Posiadając wizę turystyczną do Chin można również uczestniczyć w targach.

Do uzyskania wizy biznesowej do dokumentów podstawowych należy dołączyć oryginał zaproszenia wystawionego przez zapraszającą firmę z Chin. Data wystawienia zaproszenia nie może być starsza niż jeden miesiąc licząc od dnia składaniu dokumentów do konsulatu. Zaproszenie powinno być na papierze firmowym, z wymienionymi zapraszanymi osobami oraz opisanym celem podróży i okresem pobytu. Długość wizy i ilość wjazdów uzależniona jest od okresu pobytu jaki został podany na zaproszeniu, jednak w przypadku jednokrotnej wizyty nie dłużej niż 180 dni pobytu, a w przypadku wizyty dwukrotnej nie dłużej niż 90 dni każdy pobyt.

Czas oczekiwania i cena wizy uzależniona jest od opcji jaką wybierzemy. Aplikować o wizę możemy:
– w trybie zwykłym to 4 dni pracy konsulatu, cena wizy to 220 PLN (uwaga: konsulat w Warszawie pracuje jedynie w poniedziałki, środy i czwartki. Jeśli dokumenty zostaną złożone w poniedziałek to owizowany paszport będzie do odbioru w następny poniedziałek, jeśli we środę to w kolejną środę, jeśli we czwartek to w kolejny czwartek).

– w trybie ekspresowym to 3 dni pracy konsulatu, cena 270 PLN (przy złożeniu dokumentów w poniedziałek odbiór owizowanego paszportu będzie we czwartek, złożone we środę to odbiór w poniedziałek, jeśli w czwartek to we środę).

Obywatele innych krajów przebywający w Polsce mogą starać się o wizę chińską w Konsulacie Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, jeśli są w stanie przedstawić jeden z poniższych dokumentów:
– dowód zamieszkania w Polsce tzn. kartę pobytu (w oryginale do wglądu, oraz kserokopię kolorową lub czarnobiałą obu stron karty.) Ważność karty pobytu musi być dłuższa niż ważność wizy i musi zezwalać na powrót do Polski,
– lub zaświadczenie z urzędu o zameldowaniu,
– lub zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu w Polsce (wystawione na firmowym papierze, z podanym okresem zatrudnienia, zajmowanym stanowiskiem, itp.)
Dodatkowo do wniosku wizowego należy również dołączyć wypełniony załącznik
(http://ctpoland.com.pl/upload_files/zalacznik_do_wizy_dla_cudzoziemca.pdf).

Czas oczekiwania na wizę to 4 dni pracy konsulatu – tryb zwykły. W przypadku obcokrajowców konsulat ChRL nie wydaje wiz w trybie ekspresowym. Cena za wizę podawana jest przy składaniu dokumentów w konsulacie.

Biuro Podróży CT Poland pośredniczy w ubieganiu się o wizę chińską. W przypadku korzystania z usługi CT Poland, koszt pośrednictwa w uzyskaniu wizy w trybie standardowym wynosi 100 PLN od paszportu, zaś dla wizy w trybie ekspresowym 150 PLN od paszportu.

Po uzyskaniu wizy paszport można odebrać u nas w biurze, lub odeślemy go do Państwa kurierem na podany adres (koszty odesłania paszportu na terenie Polski pokrywa CT Poland). Wystawiamy również na Państwa prośbę fakturę za pośrednictwo wizowe i notę obciążeniową za wizę, (wiza nie podlega podatkowi VAT).
CT Poland zajmuje się również wyszukiwaniem najlepszych ofert lotniczych i sprzedażą biletów lotniczych na cały świat. W przypadku wykupienia u nas biletu lotniczego mogą Państwo liczyć na zniżkę na pośrednictwo wizowe. Rezerwujemy także hotele na terenie całych Chin, w tym również podczas Targów Kantońskich.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
CT Poland Biuro Podróży
al. Jana Pawła II 61 lok. 2
01-031 Warszawa
tel. 22 654 51 33
e-mail: info@ctpoland.com.pl

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.