Podróże do Chin Porady ekspertów

Praktyczne porady przy ubieganiu się o wizy do Chin

Wizy do Chin są jednym z utrudnień, z jakimi spotykają się podróżni udający się w celach biznesowych lub turystycznych do Państwa Środka. Systematycznie zmieniające się wymagania, długie kolejki, wnioski i terminy są przeszkodami, które potrafią często pokonać nawet starych weteranów.
W niniejszym tekście postaramy się przystępnie opisać wszelkie procedury związane z uzyskaniem wizy do Chin, a także udzielić kilka rad, które być może ułatwią organizację wyjazdu.
1. Kiedy ubiegać się o wizę? 
Przede wszystkim- nie na ostatnią chwilę. Z zasady wizy do Chin wydawane są na okres 90 dni od daty złożenia wniosku, przy czym umożliwiają jedno lub dwukrotny pobyt do 30 dni. Wyrobienie wizy w trybie zwykłym zajmuje 1 tydzień kalendarzowy, a w trybie przyspieszonym 3 dni pracy konsulatu (czyli np. składając dokumenty w Warszawie w poniedziałek otrzymujemy je w czwartek, natomiast składając aplikację w czwartek, możemy odebrać paszport w środę).
Z jednej strony terminy są bardzo skrupulatnie przestrzegane przez Konsulat, z drugiej należy wziąć pod uwagę fakt, iż istnieje bardzo realne prawdopodobieństwo, że danego dnia nie dostaniemy się do Konsulatu ze względu na zbyt dużą ilość aplikujących. Jest to poważny problem, ponieważ po godzinie zamknięcia konsulatu, następne osoby nie są wpuszczane (pomimo stania w kolejce).
Konsulaty nie praktykują wydawania wiz w terminie krótszym, niż określony w procedurach. Wyjątkiem mogą być sytuacje nadzwyczajne (kradzież paszportu, nagła sytuacja rodzinna). Okazyjnie kupiony bilet, czy też odłożenie procedury na ostatnią chwilę nie są wystarczającymi argumentami dla pracowników konsularnych.
  
2. Jaka wiza jest najlepsza? 
Do najbardziej popularnych wiz należą:
– turystyczne (L)
– biznesowe (M)
– pracownicze (Z)
Wizy turystyczne i biznesowe są jedno lub dwu-krotne i umożliwiają jednorazowy pobyt maksymalnie 30 dni.
Do uzyskania wizy biznesowej wymagane jest zaproszenie ze strony chińskiej, dlatego też wielu podróżnych praktykuje wyjazdy do Państwa Środka na podstawie wizy turystycznej, do której uzyskania wymagana jest jedynie rezerwacja biletu lotniczego i hotelu (od niedawna!). Do uzyskania wizy wielokrotnej 6-miesięcznej, lub 1-rocznej wymagane jest zaproszenie wystawione przez Władze Prowincji (na wniosek firmy chińskiej).
Korzystając z dobrego pośrednika wizowego może nam się udać dostać wizę na okres dłuższy, niż 30 dni (zdarzają się wizy nawet 90-dniowe). Indywidualna ocena danej sytuacji, a także znajomość aktualnie obowiązujących procedur przez pośrednika może zdecydowanie zoptymalizować Państwa plany i wykluczyć konieczność opuszczenia terytorium Chin po określonym czasie.
Wizy pracownicze są kategorią, do której należy podejść zawsze indywidualnie. Oprócz dodatkowego formularza, badań lekarskich i zaproszenia z zezwoleniem na pracę (oryginały), Konsula może zawsze zażądać dodatkowych dokumentów.Oprócz powyższych 3 kategorii istnieją również wizy studenckie, tranzytowe, załogowe, rodzinne.
O aktualnych wymaganiach można przeczytać na stronie Ambasady lub pod adresem http://szybka-wiza.pl/pl/wiza/kraj/chiny 
3. Ile to kosztuje?
Tryb zwykły wiąże się z kosztem 220 PLN, a przyspieszony 270 PLN.  Korzystając z usług pośrednika należy liczyć się z kosztem pośrednictwa około 100-150 PLN plus ewentualne przesyłki kurierskie (około 38 PLN w dwie strony).
Oprócz wsparcia merytorycznego, pomocy w doborze odpowiedniej kategorii wizy i konsultacji w sprawie dokumentacji popierającej np. wniosek o dłuższy pobyt, skorzystanie z pośrednika wizowego pozwala zaoszczędzić również sporo czasu i pieniędzy na dojazd do Konsulatu.Wybierając się osobiście należy liczyć się z kolejką na 2 do 4 godzin, dwukrotnym dojazdem do Warszawy lub Gdańska, a także częstą potrzebą noclegu w Stolicy, kiedy to suma kosztów zdecydowanie będzie większa od prowizji pośrednika za usługę.

W ostatnim czasie standard oferowanych usług przez pośredników uległ zdecydowanej poprawie. Obecnie firmy te nie tylko zapewniają „stanie w kolejce” (co samo w sobie jest ogromną wygodą), ale pomagają przejść przez cały proces wizowania. Nie warto zazwyczaj sugerować się najniższą ceną, ponieważ dla takiej firmy nasz paszport będzie tylko jednym z kilkudziesięciu, co nie zapewni indywidualnego podejścia i najkrótszego czasu usługi.

4. Jak dopełnić formalności?

W Polsce znajdują się 2 przedstawicielstwa konsularne Chińskiej Republiki Ludowej:
– w Warszawie: ul. Bonifaterska 1
czynny: poniedziałek, środa, czwartek, w godzinach 9-11
– w Gdańsku: ul. Grunwaldzka 1
czynny: poniedziałek (14-16), środa (9:30-11:30), piątek (14-16)

Wymagane dokumenty:
–        Aktualny wniosek: http://szybka-wiza.pl/files/Chiny.pdf
–        Zdjęcie w formacie paszportowym
–        Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu podróży
–        Ksero pierwszej strony paszportu
–        Rezerwacja biletu lotniczego
–        Rezerwacja hotelu na pobyt w ChRL

Złożenie wniosku w Konsulacie może nastąpić przez osobę trzecią (nie ma potrzeby osobistego stawiennictwa). Nie jest również wymagane umówienie się na wizytę, jednak aby mieć pewność złożenia wniosku, szczególnie w okresie sezonu turystycznego i targów, należy stanąć w kolejce na około 1h przed godziną otwarcia Konsulatu.

Kontakty do firm pośredniczących można znaleźć w Internecie.
Jedną z takich firm, umożliwiających automatyczne złożenie zamówienia wraz z wyznaczeniem godziny odbioru dokumentów przez kuriera, jest szybka-wiza.pl

 
Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.