Podróże do Chin Porady ekspertów

Wiza do Chin online – podstawowa wiedza

Wypełnienie czterostronicowego wniosku wizowego, zawierającego masę szczegółowych pytań to dość problematyczne i czasochłonne zadanie. W Polsce wnioski o wizę do Chin należy składać w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie lub Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku. Okazuje się jednak, że procedura wyrabiania wizy do Chin nie musi być aż tak skomplikowana i wcale nie musimy zmieniać swojego miejsca pobytu, aby otrzymać „przepustkę” do Państwa Środka.  Wyjazd do Chin znacznie ułatwi skorzystanie z formularzy wizowych on-line.

Aina Travel, jako pierwsza firma na rynku, wprowadziła wspomniane udogodnienie. Z jej pomocą, przedstawiamy praktyczne informacje na temat przebiegu procedury wyrabiania wizy, składania wniosku, wymaganych dokumentów, a także rodzajów wiz do Chin.

Wniosek online to nie tylko rozwiązanie bezproblemowe, ale także bezbłędne i bezpieczne. Wnioski wizowe zabezpieczone są bowiem protokołem SSL, a podpowiedzi podczas ich wypełniania wykluczają błędy i zaoszczędzają czas. Wszelkie dane, wymagane do aplikacji o wizę, można wpisać poprzez stronę WWW, a następnie wydrukować gotowy wniosek wizowy, który należy tylko podpisać. 

Jakie dokumenty należy przygotować? Najczęściej wybierane rodzaje wiz

Dokumenty, które należy złożyć w konsulacie, uzależnione są od celu wizyty, a także krotności wjazdów do Chin. 

Zawsze jednak należy mieć: 

1.    ważny paszport, i tu trzeba spełnić następujące warunki:

1.1.    musi być ważny przez co najmniej 180 dni po dacie zakończenia podróży,

1.2.    musi posiadać łącznie 6 wolnych stron, mogą to być 3 kartki obok siebie lub 3 kartki w różnych miejscach paszportu, ale muszą być obustronnie puste,

2.    kopię paszportu (strona ze zdjęciem),

3.    wypełniony i podpisany wniosek wizowy,

4.    jedno aktualne zdjęcie paszportowe.

Dalej sprawa się już nieco komplikuje i do jednokrotnych wiz do Chin w celach turystycznych potrzebujemy dodatkowo:

1.    rezerwacji lotniczej na wjazd i wyjazd,

2.    rezerwacji hotelowej/hotelowych na cały okres pobytu.

Do wiz dwukrotnych w celach turystycznych należy załączyć rezerwacje lotnicze i hotelowe już na dwie planowane podróże.

W przypadku wiz biznesowych, zarówno jedno- jak i dwukrotnych należy dodatkowo dostarczyć:

1.    zaproszenie biznesowe od chińskiego kontrahenta

Jeśli jednak osoba zamierza często podróżować do Chin w celach biznesowych, może ubiegać się o wizę wielokrotną, pod warunkiem, że wcześniej odbyła już dwie podróże biznesowe i ma te wizy wbite do paszportu i posiada odpowiednie zaproszenie od chińskiego kontrahenta.

Może się zdarzyć tak, że jedna wiza jest w starym paszporcie, a druga już w nowym. To żaden problem, ponieważ konsul akceptuje takie przypadki. Ważne, by można to było udokumentować. Należy pamiętać jednak, że zawsze o krotności wjazdów do Chin, decyduje ostatecznie konsul i to od niego zależy przyznanie wizy wielokrotnej czy też zmiana krotności wizy na inną, niż wnioskowana.

Kolejną bardzo często wybieraną wizą, jest wiza typu – wymiana doświadczeń/naukowa. Można się o nią ubiegać, gdy zamierzasz: wyjechać na konferencję, studia czy też wykonać badania naukowe, za które nie będziesz pobierać wynagrodzenia. W tym przypadku, oprócz standardowych dokumentów, należy dołączyć:

1.    Zaproszenie z Uniwersytetu Chińskiego w formie dobrej jakości kopii/skanu

Ta wiza dostępna jest tylko w wersji jednokrotnej.

Korzystając z pomocy Aina Travel, można liczyć na poradę w wyborze wizy właściwej dla naszego pobytu. – Pomagamy dobrać wizę do celu wyjazdu. W przypadku wiz biznesowych i tych, które wymagają specjalnych zaproszeń, sprawdzamy, czy podesłane do nas dokumenty, są dobrze przygotowane i czy zostaną zaakceptowane przez pracowników konsulatu. Dokonujemy niezbędnych rezerwacji. Również, jeśli Klient tego sobie życzy, ubezpieczamy go – tłumaczy Anna Wielgus-Brania.

Dodatkowo, każdy Klient Aina Travel, informowany jest na bieżąco o procesie ubiegania się o wizę. Na adres e-mail oraz numer telefonu, podany podczas aplikacji, wysyłane są odpowiednio e-maile i SMS-y o etapach wizowania. Firma zapewnia zatem bieżącą informację o postępach aplikacji.

Wiza do Chin – jaki czas?

Aktualnie czas aplikacji o wizę jest zdecydowanie krótszy. Jeszcze do niedawna konsulat był czynny tylko trzy dni w tygodniu, co powodowało, że uzyskanie wizy w trybie standardowym trwało nawet dwa i pół tygodnia! Obecnie wizę można uzyskać dużo szybciej, co oczywiście nie uzasadnia aplikowania o wizę na ostatnia chwilę, nie ma bowiem gwarancji, że uda się ją uzyskać.

W biurze Aina Travel można aplikować o wszystkie rodzaje wiz (jedno-, dwu- i wielokrotne) w dwóch trybach czasowych: standardowym i ekspresowym. 

1.    Tryb standardowy: 5-6 dni roboczych

2.    Tryb ekspresowy: 3-4 dni robocze

Zwykle jednak najlepiej przeznaczyć na to trzy tygodnie  do miesiąca przed wyjazdem. To bezpieczny czas. Czas przeznaczony na aplikację o wizę liczymy od następnego dnia roboczego, w którym dostarczono nam komplet dokumentów. Zatem jeśli dokumenty wysłane zostaną w czwartek, a biuro otrzyma je w piątek, to aplikacja o wizę możliwa będzie dopiero w poniedziałek. I od tego dnia zaczynamy liczyć dni aplikowania o wizę. Dobrze więc doliczyć odpowiednią ilość czasu na załatwienie wszystkich formalności. W przypadku wszelkich wiz, gdzie wymagane są dodatkowo zaproszenia, dobrze zdobyć je też odpowiednio wcześnie, aby specjaliści Aina Travel mogli wykluczyć ewentualne błędy.

Wiza do chin – jakie opłaty?

Opłaty za wizę uzależnione są jedynie od wybranego czasu aplikacji. 

1.    Tryb standardowy: 408 zł + cena za pośrednictwo

2.    Tryb ekspresowy: 590 zł + cena za pośrednictwo 

Firma Aina Travel zajmuje się głównie pośrednictwem wizowym do wszystkich krajów już od 2005 roku. Początkowo pomagała w uzyskaniu wiz do Rosji, Chin, a także na Białoruś. Z biegiem czasu Aina Travel rozszerzyła swoją działalność o kolejne kraje i dziś jest jedną z wiodących firm na rynku pośrednictwa wizowego. Ale nie tylko.
Aina Travel zajmuje się również wszelkimi usługami związanymi z organizacją podróży szytych na miarę czy wyjazdów służbowych i biznesowych. Wśród usług firmy znajdują się: pośrednictwo w legalizacji dokumentów, rezerwacje na środki transportu (samolot, kolej, prom, bus), rezerwacje hoteli i apartamentów, rent-a-car i sprzedaż ubezpieczeń podróży.

Więcej informacji o Aina Travel

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.