Podróże do Chin

Cenzura w Chinach a VPN. Praktyczny poradnik dla podróżników


Wycieczka do Chin może być zaskakująca. Wyobraź sobie, że siadasz w hotelu,   próbujesz obejrzeć swój ulubiony film, czy po prostu wysłać wiadomość do rodziny, ale okazuje się, że nie możesz. Na Twojej drodze stoi Wielka Zapora Sieciowa, która blokuje treści spoza Państwa Środka i cenzuruje niepożądane informacje z Zachodu. O co tutaj chodzi? Czy można w jakiś sposób obejść blokadę? W poniższym poradniku odpowiadamy na pytanie, jak obejść zaporę sieciową w Chinach i bezpiecznie kontaktować się ze światem.

 

Jakie problemy czekają na Ciebie w Chinach?

Chiny wciąż pozostają państwem o silnie rozbudowanym aparacie kontroli. Partia rządząca, żeby chronić się przed opozycją, próbuje kontrolować wszystko. Internet jest narzędziem, które w skuteczny sposób może podważyć autorytet władzy i stanowić zagrożenie dla utrwalonego już porządku. Krótki pobyt w Państwie Środka uzmysłowi Ci, że kontrolowane są tam wszystkie aspekty wirtualnego życia. A zatem pod okiem wielkiego brata są zakupy online, portale społecznościowe, serwery gier komputerowych, filmy, strony antyrządowe, wyniki popularnych wyszukiwarek – listę można ciągnąć w nieskończoność.

Podstawowym sposobem cenzury treści z Zachodu jest blokowanie wyników wyszukiwarek. Wpisywane przez użytkowników hasła wyszukiwania są porównywane z listą zakazanych słów, takich jak np. prawa człowieka, komunizm, czy ludobójstwo. Lokalni dostawcy Internetu zatrudniają również moderatorów, zwanych często „dużymi matkami”, którzy usuwają niewygodne treści polityczne.

O Chińczykach mówi się często, że „mają swój Internet”. Jest w tym oczywiście mnóstwo prawdy. W efekcie rozbudowanej cenzury, mieszkańcy Państwa Środka mają oddzielne platformy streamingowe, serwery gier komputerowych, wersje znanych portali społecznościowych i wyszukiwarek internetowych. Odcięcie od świata daje się we znaki zwłaszcza podróżnikom, którzy muszą znaleźć sposób na obejście zapory, inaczej będą skazani na nagłe zerwanie kontaktu z najbliższymi. Jak Ty, jako turysta, możesz sobie poradzić z tym problemem?

VPN jako sposób na obejście cenzury

Wyobraź sobie, że jesteś wszędzie obserwowany. Istnieje jednak podziemny tunel, do którego czujne oko obserwatora nie może zajrzeć. W taki sposób, w dużym uproszczeniu, działa VPN, czyli Wirtualny Prywatny Internet. Dzięki tej usłudze łączysz się z dowolnym miejscem na świecie przez specjalny szyfrowany tunel, który omija wszelkie zapory i firewalle. Jest to aktualnie najlepszy dostępny sposób, aby ominąć Wielką Zaporę Sieciową w Chinach.

Na rynku istnieje szereg usług VPN, które różnią się od siebie w mniejszym bądź większym stopniu. Nie każda z nich będzie dobrym wyborem na wycieczkę do Chin. Dobry VPN do Chin powinien posiadać szereg cech, które umożliwią Ci szybkie i sprawne funkcjonowanie w sieci, podobne do tego w publicznym Internecie. Oto niektóre z nich.

l Możliwość instalacji na wielu urządzeniach. W dobrej ofercie VPN możesz używać usługi na każdym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu. Przecież wiadomo, że będziesz korzystał nie tylko z laptopa, ale też telefonów i innych urządzeń.

l Szybkość połączenia i łatwość instalacji. To są cechy szczególnie ważne z punktu widzenia komfortu użytkowania. Strony internetowe powinny otwierać się szybko, a uruchomienie VPN-a musi być proste. Złym wyborem będzie darmowa sieć VPN, która niestety na ogół oferuje wolne serwery. Najlepsze usługi na rynku oferują również dedykowanego klienta z intuicyjnym i szybkim procesem instalacji, tak, żeby poradziły sobie z nim nawet osoby bez doświadczenia i wiedzy informatycznej.

l Duża ilość odpowiednich serwerów. Dobry VPN powinien posiadać wiele serwerów, z którymi się łączy, żebyś mógł wybierać te, które są najmniej obciążone. Zwróć również uwagę na to, czy dana usługa VPN oferuje serwery w Polsce i państwach, które interesują Cię najbardziej.

Jadę do Chin – jak mam wybrać VPN?

Skoro już wiesz, że darmowe usługi VPN są zbyt słabe, aby poradzić sobie z cenzurą Internetu w Chinach, powinieneś zastanowić się nad wyborem płatnego VPN-u. Już sama podróż do Chin na ogół nie jest tania, więc zależy Ci na pewno na tym, aby nie przepłacić i wybrać usługę w rozsądnej cenie. Weź przede wszystkim pod uwagę czas, jaki zamierzasz spędzić w Państwie Środka. Ceny na ogół wahają się w granicach 3 – 10$ za miesiąc. Jeżeli wybierasz się tylko na tydzień albo miesiąc, taka płatność co miesiąc przy zobowiązaniu na rok może wydawać Ci się zbyt dużym obciążeniem.

Na szczęście na rynku istnieją co najmniej dwa rodzaje ofert, które mogą Cię zainteresować, jeżeli planujesz podróż do Chin.

l Usługa VPN z płatnością miesięczną, gdzie w dowolnym momencie możesz zrezygnować z subskrybcji.

l Usługa VPN z okresem gwarantowanego zwrotu pieniędzy, w którym możesz przetestować usługę i wystąpić do dostawcy o zwrot pieniędzy bez podania przyczyny (na ogół w ciągu od 7 do 31 dni).

W praktyce, jak się okazuje, VPN jest dobrym rozwiązaniem nie tylko w Chinach, ale w każdym miejscu na świecie. O wartości korzystania z usług VPN przekonują się często Internauci, którzy wykupują szyfrowanie tylko na okres próbny. Po odkryciu, jak wiele bezpieczeństwa zyskują, zostają na stałe. Wybierając się zatem do Chin i chcąc zachować kontakt ze światem, musisz uzbroić się w dodatkowe narzędzie, którym jest VPN. Pamiętaj jednak, aby szukając właściwej usługi sprawdzić, czy jest ona aktualna w sensie zgodności z najnowszą wiedzą w zakresie bezpieczeństwa i szyfrowania połączeń. W wyborze pomoże Ci strona Top VPN, na której znajduje się stale odświeżany ranking najlepszych dostępnych VPN-ów na świecie.

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.