Porady ekspertów

Jak wystrzec się kosztownych błędów w realizacji obowiązku odzysku i recyklingu?

Każdorazowe wprowadzenie na polski rynek opakowań wraz z produktami wiąże się z koniecznością zapewnienia ich odzysku i recyklingu. Obowiązek ten spoczywa na przedsiębiorcach, a także na importerach oraz dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Duży problem stwarza przedsiębiorcom właściwe określenie, które z wprowadzanych przez nich opakowań jest obciążone tym obowiązkiem oraz w jaki sposób prowadzić poprawną ewidencję tych opakowań. Wszelkiego rodzaju niedociągnięcia czy błędy związane z wyliczaniem masy opakowań wprowadzanych na rynek wiążą się z dodatkowymi kosztami. Warto poznać jak w prosty sposób minimalizować te wydatki.

Przedsiębiorca podlegający obowiązkowi ma do wyboru trzy ścieżki – samodzielną realizację obowiązku, płacenie opłaty produktowej lub nawiązanie współpracy z organizacją odzysku.

Zdecydowanie najkorzystniejszą opcją jest współpraca z organizacją odzysku, która zapewni realizację obowiązku po niższym koszcie oraz przejmie obowiązek sprawozdawczości przed Urzędem Marszałkowskim.

Organizacja odzysku nawiązując współpracę z recyklerami realizuje zobowiązania przedsiębiorcy. Składa za przedsiębiorcę sprawozdanie OŚ-OP1. Przedsiębiorca jest zobowiązany jedynie do poinformowania odpowiedniego Urzędu Marszałkowskiego o nawiązaniu współpracy z organizacją odzysku oraz do składania sprawozdań o ilości wprowadzonych opakowań do danej organizacji odzysku. Współpraca ta pozwoli na redukcję wydatków środowiskowych a dodatkowo pozwoli importerowi zadbać o stan środowiska. Działalność ekologiczna zyskuje dziś na znaczeniu i wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy.

Aby zatem zaoszczędzić czas, wydatki a także zadbać o środowisko, należy powierzyć realizację odzysku i recyklingu stosownej organizacji odzysku. BigChina.pl poleca w tym zakresie firmę Eko Cykl Organizacja Odzysku S. A., rekomendowaną przez Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Opakowań jako wiarygodną jednostkę z branży gospodarki opakowaniami.

W wyniku podjęcia współpracy z Eko Cykl, importer zyskuje dodatkowo:

  • profesjonalne bezpłatne szkolenia oraz doradztwo w zakresie uregulowań prawnych związanych z odzyskiem i recyklingiem opakowań,
  • wygodę w obsłudze na każdym etapie współpracy (dzięki elektronicznemu systemowi przesyłania danych).

W pierwszej kolejności warto upewnić się, czy koszty związane z odzyskiem i recyklingiem opakowań są zgodne z faktycznie ciążącym na firmie obowiązkiem, tj. czy nie płacimy przypadkiem za dużo lub z czego wynika nasza wysoka opłata produktowa. Najłatwiej i najszybciej, sprawdzić to poprzez zlecenie audytu produktowego.

Audyt produktowy polega na przeglądzie firmy pod kątem wprowadzanych na rynek krajowy opakowań. W trakcie osobistej wizyty w firmie, konsultanci określają, które opakowania są obciążone obowiązkiem odzysku, a które nie. Nie każdy przedsiębiorca wie, że za folię strech i palety drewniane też trzeba się rozliczać.

Podczas audytu, konsultanci zaproponują również metodykę wyliczania masy opakowań wprowadzanych na rynek oraz sposób prowadzenia właściwej ich ewidencji. Doradzą w jaki alternatywny sposób można realizować obowiązki związane z opłatą produktową, jakie dokumenty są potrzebne w tym celu oraz jak je wypełnić.

W czasie audytu zostaną również omówione szczegółowo przepisy ustawy o obowiązkach w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz. U. z 2007 r. poz. 90, ust. 607 z późn. zm.) oraz ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. Nr 63 poz. 638 z późn. zm.)

Kliknij, aby pobrać formularz zgłoszenia audytu

 

DODATKOWE INFORMACJE:

Justyna Drewniak
Specjalista ds. marketingu internetowego
tel. 693 643 221
szkolenia@ekocykl.org

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.