Porady ekspertów

Uważaj na potencjalnych oszustów!

Zdarza się, że Polscy przedsiębiorcy padają ofiarą nieuczciwych kontrahentów z Chin. Bardzo często do Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej, a także do wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska docierają sygnały o nieuczciwych i podejrzanych transakcjach.

Dzięki łatwemu dostępowi do internetu i aukcji B2B importerem z Chin może być niemal każdy przedsiębiorca. Poczucie anonimowości, jakie daje sieć, sprawia, że łatwiej paść ofiarą oszusta. Ci tworzą nawet specjalne strony internetowe, pozycjonują je w przeglądarkach internetowych i dodają do katalogów B2B. Na początku współpracy wysyłają zamówiony towar, ale po kilku miesiącach przestają. Wyłudzają w ten sposób ogromne kwoty.

Według Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej wielu polskich przedsiębiorców padło już ofiarą nieuczciwych praktyk. Izba zauważyła, że Chińscy oszuści wysyłają także e-maile do polskich przedsiębiorców z ofertami zakupu hurtowych ilości ich produktów. Podający się za kupców Chińczycy znajdują polskie firmy w internecie lub w informatorach biznesowych. Zapraszają do Chin, a po przyjeździe wyłudzają od Polaków pieniądze, a konto przyszłej współpracy i znikają.

Aby nie wpaść w pułapkę oszustów najlepiej jest sprawdzić wiarygodność partnera. Można to zrobić w wywiadowni gospodarczej Creditreform Polska lub z pomocą BigChina.pl. Odpowiednio wczesne rozpoznanie zagrożeń zmniejsza ryzyko poniesienia strat. Dostarczane przez Creditreform Polska raporty o wiarygodności płatniczej firm ułatwiają podjęcie decyzji w bardzo wielu sytuacjach. Dają przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa przed zawarciem transakcji.

Erna Grońska

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.