Porady ekspertów

Skuteczna windykacja międzynarodowa

Windykacja na terenie Polski jest zazwyczaj łatwiejsza niż zagraniczna i mniej skomplikowana. Poza granicami kraju, najlepiej jest prowadzić inkaso bezpośrednio z pomocą miejscowych biur. Creditreform posiada ich 176 (w tym w Chinach), co pozwala na uniknięcie barier kulturowych, językowych, a także obniża wysokie koszty.

Bardzo ważne jest, żeby przedstawiciele firmy windykacyjnej nie tyko tłumaczyli obcojęzyczne zawiłości, ale również wyjaśniali kontekst. Creditreform Polska prowadząc windykację spotyka się z przypadkami, gdy brak zapłaty nie zawsze wynika ze złej woli lub bankructwa, ale z nieporozumień na tle interpretacji prawnej. W niektórych krajach, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej, zdarzają się zniknięcia dłużnika, czy szybkie upłynnianie majątku. W takich przypadkach znaczną część energii i środków należy przeznaczyć na poszukiwanie nieuczciwego kontrahenta, bo w przeciwnym razie całkowicie przekreśli się szanse na odzyskanie należności.

Podstawą jest wtedy kontakt telefoniczny i bezpośrednie spotkania, gdyż bez tego trudno liczyć na sukces postępowania windykacyjnego. Przede wszystkim należy jak najwięcej dowiedzieć się o dłużniku, przed podjęciem kontaktu. Informacja gospodarcza to podstawa. Można wtedy precyzyjnie ocenić, czy są szansę na polubowne rozwiązanie sporu, czy sprawa jest bardzo ryzykowna i najlepiej udać się do sądu.

Doświadczenia Creditreform pokazują, że szanse odzyskania długu w Chinach są największe w procesie polubownego dochodzenia roszczeń. Ze względu na długotrwałe i żmudne procedury, jak i dosyć wysokie koszty, niewielu wierzycieli decyduje się na złożenie pozwu. W tym przypadku najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlecenie inkaso firmie windykacyjnej, która działa lokalnie w Chinach i zna mentalność chińskich przedsiębiorców. Chińczycy cenią sobie windykację zgodnie z kodeksami etycznymi. Spory i brak komunikacji wynikają tam często z niedotrzymania warunków umowy przez obie strony.

Podsumowując, nie zawsze mamy możliwość samodzielnie prowadzić inkaso za granicą, dlatego mając po swojej stronie windykatora w kraju dłużnika możemy liczyć nie tylko na dochodzenie roszczeń, ale również na profesjonalne doradztwo.

Erna Grońska

Specjalista ds. public relations

Wywiadownia gospodarcza Creditreform Polska

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.