Porady ekspertów

Czy to właściwy czas na import z Chin?

Czy w obecnej światowej sytuacji gospodarczej można powiedzieć, że to właściwy czas na importowanie z Chin?

Moim zdaniem zdecydowanie „tak".

Obecnie jest idealny moment by, przy odrobinie wiedzy i sprytu, chwycić okazję i obniżyć koszty operacyjne, outsourcować z Azji lub wynegocjować lepszą umowę dla obopólnych korzyści z chińskim partnerem.

Będąc w Polsce często słyszę pytanie „Darren, co powinienem importować z Chin?". Bardzo ważne w tym wypadku są badania rynku. Nie ma sensu sprowadzać kolejnego produktu „ja też", o wiele lepiej jest postarać się znaleźć niszę. W innym wypadku konkurencja w postaci dużych sieci jak Tesco i Cerrefour może okazać się zbyt mocna. Dodatkowo jeżeli chcesz importować z Chin spójrz na to zestawienie 10 branż sprawiających, że Chiny są największym światowym eksporterem produktów.

Eksport chińskich produktów w 2008 r.

Miejsce

Elektronika

1

High Tech

2

Odzież

3

Komputery

4

Wyroby tekstylne i tkaniny

5

Stal

6

Telefony Komórkowe

7

Rolnictwo

8

Obuwie

9

Meble

10

W roku 2008 Chin pokrywały około 8,8% całkowitego światowego eksportu, oraz 6,7% światowego importu. Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowej i 9-tym w Unii Europejskiej. To po raz kolejny dowodzi, że Państwo Środka jest właściwym miejscem do poszukiwania produktów.

Może martwić Cię jakość Chińskich produktów ale czy poświęcasz należytą uwagę na jej kontrolę? Większość polskich importerów, których znam, bardziej interesuje możliwie najniższa cena i nie zwracają oni uwagi na odpowiednią inspekcję i kontrolę zamówionych produktów.

Bazując na moich obserwacjach elektronika, tanie baterie, materiały budowlane i odzież są najlepiej sprzedającymi się w Polsce Chińskimi produktami. Jeżeli preferujesz import czegoś innego jest to doskonałym rozwiązaniem gdyż, jak wspominałem wcześniej, potrzebujesz niszowego rynku zamiast kolejnego produktu „ja też".

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do mnie na info@connectasia.pl

 

Darren Chong 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.