Porady ekspertów

Wysoko wyspecjalizowane rozwiązania informatyczne w transporcie przesyłek

W ostatnim czasie firmy kurierskie oraz logistyczne kładą nacisk na rozwój najnowszych technologii. Firmy z branży KEP, chcąc dostosować swoją ofertę do rosnących potrzeb klientów, muszą skoncentrować się nie tylko na doręczaniu przesyłek, ale i innych elementach, tak aby zaoferować kompleksową obsługę.

Firma kurierska, która rzeczywiście chce konkurować na rynku, nie może się obyć bez najnowszych technologii. Klient chce mieć możliwość śledzenia przesyki i pewność, że została doręczona do adresata. Do tego niezbędne jest informatyczne wsparcie, tak by klienci mogli skoncentrować się na swoich kluczowych zadaniach, czyli na rozwijaniu swojej podstawowej działalności, nie martwiąc się o los powierzonej nam przesyłki. 

UPS przede wszystkim stale dba o rozwój swojej oferty, by dopasować ją do potrzeb i oczekiwań obecnych i przyszłych klientów. UPS wykorzystuje najnowsze technologie i systemy informatyczne na co dzień. Usprawniają one proces przyjmowania i kontroli przesyłek, a także pozwalają na śledzenie drogi przesyłki. Dzięki nim klient może w każdej chwili sprawdzić, gdzie znajduje się jego przesyłka. Dzięki nim również zyskuje pewność, że ma kontrolę nad swoją przesyłką zawsze i wszędzie.

Wśród rozwiązań technologicznych UPS można wymienić:

  • DIAD IV (Delivery Information Acquisition Device) nowoczesny system elektroniczny służący do gromadzenia i wysyłania informacji o dostawach. Zastępuje tradycyjny formularz, używany przez pracowników UPS do odnotowywania doręczenia przesyłek. Posługując się tym urządzeniem, kurier za pomocą klawiatury wprowadza informacje o każdej dostarczonej paczce, zamiast robić to ręcznie. DIAD posiada również wbudowany czytnik kodów kreskowych, co pozwala na szybki zapis numeru identyfikacyjnego każdej oznaczonej kodem paczki. Ponadto, klienci odbierający paczki potwierdzają doręczenie poprzez złożenie podpisu specjalnym piórem na aktywnym polu urządzenia. Klienci mają pełną kontrolę nad swoimi paczkami. Dane są bardzo szybko są dostępne dla klientów, którzy mogą sprawdzić na stronie www.ups.com status przesyłki i upewnić się, że doręczenie miało miejsce oraz kto odebrał przesyłkę.
  • UPS Quantum View NotifySM (System Zawiadomień Cząstkowych) – dzięki niemu nadawcy, jak i odbiorcy przesyłek czy osoby trzecie mogą być informowane automatycznie za pośrednictwem poczty elektronicznej o najważniejszych zdarzeniach, dotyczących losów przesyłki, takich jak szczegóły odnośnie wysyłki, doręczenia lub informacje na temat wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń wraz z podaniem nowych planowanych terminów doręczeń.
  • UPS Quantum View ManageSM – udostępnia podgląd paczek wychodzących, przychodzących oraz paczek opłacanych przez trzeciego płatnika przy pomocy łatwego w użyciu systemu internetowego z dowolnego komputera z dostępem do internetu. Wraz z możliwością prowadzenia monitoringu przesyłki klienci zyskują informacje, które mogą być automatycznie przekazane do odbiorcy lub innej zainteresowanej strony. Można również wykorzystać zawiadomienie proaktywne, aby powiadomić klienta o wysłaniu przesyłki bądź o zmianie jej statusu. Pozwala to także na przyspieszenie przepływu gotówki poprzez rozliczanie z klientami tuż po dostarczeniu przesyłki.
  • UPS CampusShipTM dzięki temu narzędziu poszczególni pracownicy w jednej firmie mogą organizować i przygotowywać wysyłkę wszędzie tam, gdzie jest dostęp do komputera podłączonego do Internetu. Klienci mogą w pełni kontrolować proces wysyłkowy, decydując, kto, co i do kogo może wysłać – poprzez nadawanie specjalnych uprawnień administratora pracownikom w danym biurze lub w biurach zlokalizowanych na terenie kraju. Dużym atutem tego narzędzia jest możliwość szczegółowego raportowania aktywności wysyłkowej w podziale na konkretne działy lub oddziały firmy.
  • WorldShipTM – bezpłatnie instalowane oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest usprawnienie procesu przygotowania dokumentacji wysyłkowej: drukowanie dowodów nadania oraz faktur, sprawdzenie statusu przesyłki, zapisanie w ustawieniach domyślnych stałych danych i wykorzystywanie ich przy kolejnych wysyłkach. Oprogramowanie występuje w polskiej wersji językowej.
  • Internet Shipping – narzędzie o podobnych do WorldShipTM funkcjach, lecz dostępne za pośrednictwem Internetu.
  • DIS (Document Imaging System) – dzięki temu systemowi dokumenty towarzyszące przesyłkom celnym są skanowane i zapisywane w centralnym systemie UPS. Dokumenty te mogą być więc dostępne w kraju przeznaczenia jeszcze przed przylotem przesyłki. Umożliwia to wczesne powiadomienie odbiorcy oraz wysłanie do niego dokumentów celnych drogą elektroniczną lub faksem. Pozwala to na wcześniejsze przygotowanie do odprawy. Niektóre kraje akceptują skan dokumentów jako oryginał, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek ich zaginięcia.

    <!–[endif]–>

Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że nasi klienci mogą skupić się na swojej działalności podstawowej powierzając nam obsługę wszystkich swoich przesyłek.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.