Porady ekspertów

Sprawdzanie kontrahenta chińskiego. Kwestia dostępu do jego danych finansowych.

Chciałbym powrócić do kwestii badania wiarygodności kontrahenta chińskiego przed zawarciem umowy. Ponieważ działalność gospodarcza w Chinach jest reglamentowana, każdy podmiot legalnie działający na rynku chińskim powinien mieć ważną business licence (pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej).

Licencję wydaje właściwe terytorialnie i rzeczowo ( w zależności od rodzaju działalności) biuro SAIC (State Administration of Industry and Commerce).

Licencja zawiera następujące dane:

a) Numer w rejestrze

b) Nazwę i adres firmy;

c) Kapitał zakładowy

d) Okres na jaki licencja została wydana

e) Rodzaj działalności (przedmiot)

 

Posiadanie ważnej business licence wcale nie jest równoznaczne z prawem do eksportu towarów z Chin (lub importu). W tym celu firma chińska oprócz business licence powinna się legitymować osobnym certyfikatem, wydanym przez chińskie Ministerstwo Handlu – Certificate of Import &Export from Ministry of Commerce of People’s Republic of China).

Tak jak w obrocie krajowym automatycznie sięgamy po wypis z KRS dostępny on -line, tak w przypadku nawiązywania kontaktów z partnerem chińskim normalne jest, że prosimy go o dostarczenie (np. skanów) pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej i certyfikatu eksportowo – importowego.

 

Problem pojawia się jednak na etapie dostępu do danych finansowych kontrahenta. Jakkolwiek w Polsce dane te są jawne (bilanse, sprawozdania finansowe są dostępne w KRS) o tyle w Chinach jest to uregulowane inaczej.

Chińskie spółki giełdowe mają obowiązek ustawowy publikowania swoich danych finansowych. Ale inne firmy — już nie.

Spółki chińskie zobowiązane są do corocznego przedkładania we właściwym biurze SAIC, w okresie od marca do czerwca, bilansu, sprawozdania finansowego i ewentualnie innych żądanych dokumentów, celem kontroli jej działalności lub odnowienia business licence. Dokumenty te są przechowywane w SAIC i nie są udostępniane, z dwoma wyjątkami

a) Uzyskamy orzeczenie sądowe (sądu chińskiego ) nakazujące udostępnienie nam danych finansowych;

b) Sam kontrahent udzieli nam do tego upoważnienia.

Z naszych doświadczeń wynika jednak, że firmy chińskie niechętnie udzielają takich upoważnień.

W każdym razie należy pamiętać, że adwokaci chińscy lub agenci handlowo nie mają bezpośredniego dostępu do danych finansowych firm chińskich.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.