Porady ekspertów Rynek walut

Rozliczanie płatności w Renminbi

 

Rozliczanie płatności w Renminbi – Western Union Business Solutions

Rynek chiński rośnie i będzie rosnąć w siłę. Jednak Chiny to również specyficzny system gospodarczy. Obawiając się złożoności chińskiego systemu, wiele firm nadal woli rozliczać płatności w dolarach lub euro. W rezultacie nie korzystają one z możliwości wynikających z dokonywania i otrzymywania płatności w chińskiej walucie, Renminbi. Wielu polskich importerów uważa, że przeprowadzanie transakcji w chińskiej walucie przysparza więcej kłopotów niż korzyści ze względu na złożoność rynku. Okazuje się jednak, że z płatności w Renminbi z łatwością może skorzystać każdy importer!

Jeden na pięciu chińskich eksporterów przyznał się do stosowania dodatkowych marż – średnio 3% – w ramach zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym. Oferowanie chińskim partnerom biznesowym rozliczania w Renminbi może oznaczać znaczne oszczędności dla polskiego importera.

Popraw relacje biznesowe

Większość firm na świecie preferuje rozliczanie transakcji w walucie lokalnej. Chiny nie są tu wyjątkiem. Badania przeprowadzone przez Western Union na 1000 firmach chińskich wykazało, że 36% z nich wolałoby otrzymywać zapłatę w Renminbi, lecz wielu z nich uważa, że ich europejscy partnerzy nie mogą lub nie chcą tego robić*.

Przyspiesz swój biznes

Doświadczenie firmy Western Union Business Solutions pokazuje, że zazwyczaj płatności w CNH docierają do adresata znacznie szybciej niż te regulowane w dolarach czy euro. Z punktu widzenia przepływów pieniężnych i zarządzania kosztami w firmie to ogromna zaleta. Szybsze regulowanie płatności oznacza również, że importer szybciej może otrzymać zakupione towary.

Zwiększ swoją elastyczność

Chińskie firmy potrzebują zezwolenia na przetwarzanie transakcji w dolarach lub euro. Zaproponowanie rozliczania w Renminbi daje nieograniczone możliwości poszerzenia swojej sieci kontaktów biznesowych i zdobycia lepszych i tańszych partnerów. Kolejną zaletą przejścia z dolara czy euro na Renminbi jest ułatwianie chińskim eksporterom przyspieszenia formalności celnych i procesów raportowania.

Cięcie kosztów – minimalizacja ryzyka

Poza cięciem kosztów, płatności w Renminbi zapewniają przejrzystość wydatków, co skutkuje również większą pewnością podczas planowania. Rozliczając płatności w walucie lokalnej korzysta się ustalonych cen w CNY, unikając tym samym konieczności renegocjacji kontraktu w przypadku wahań kursu.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, płatności w Renminbi to korzyść dla obojga partnerów. Sprawdź to, prosząc Twoich chińskich kontrahentów aby przygotowali dwa warianty rozliczenia: w dolarach lub euro oraz drugie w Renminbi. Będziesz zaskoczony.

Informacja dla kontrahentów: rabat eksportowy

Pomimo panującej opinii, chińskie firmy, które wystawiają faktury w RMB, kwalifikują się do rabatu eksportowego, bez konieczności przechodzenia przez uciążliwe procesy weryfikacji. O zwrot podatku VAT ubiegać się można w lokalnym urzędzie podatkowym.

Rozwiązania oferowane przez Western Union Business Solutions pomagają w pełni skorzystać z tych możliwości. Nasze specjalistyczne rozwiązania płatnicze mogą sprawić, że handel z Chinami będzie łatwiejszy, szybszy, a przede wszystkim, tańszy. Importerzy, którzy wcześniej rozliczali swoje transakcje w dolarach lub euro, mogą być zaskoczeni jak wiele korzyści niesie za sobą płatność w Renminbi. Czas poświęcany wcześniej na uciążliwe kalkulacje cen i śledzenie kursów walutowych można wtedy przeznaczyć na rozwijanie firmy.

Zachęcamy do kontaktu i dyskusji na temat rozliczania się w lokalnej walucie. Jeżeli Twoja firma w przeszłości podejmowała próby negocjacji z chińskimi partnerami, ale spotkała się z odmową, również zachęcamy do rozmowy z nami. Naszym klientom pomagamy rozwiewać wątpliwości związane z chińską biurokracją dzięki konsultacjom z ekspertami WUBS pracującymi w Chinach.

Aby uzyskać więcej informacji oraz pobrać materiały dotyczące wymiany walutowej i handlu z Chinami przygotowane przez naszych ekspertów, skontaktuj się z nami już dzisiaj wypełniając formularz tutaj.

Western Union Business Solutions

Al. Jana Pawła II 29
00-867 Warszawa
tel.: 22 653 7000
E-mail: SEGPL@WesternUnion.com

*Wszystkie wyniki są oparte na danych ankiety przeprowadzonej przez firmę Kadence International w imieniu firmy Western Union Business Solutions w listopadzie 2011.

© 2014 Western Union Holdings Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Spółka Western Union Business Solutions jest oddziałem firmy Western Union i świadczy usługi w Polsce za pośrednictwem Western Union International Bank GmbH, sp. z o.o. Oddział w Polsce (określanego jako „WUBS” lub „Western Union Business Solutions”).

Western Union International Bank GmbH, sp. z o.o. Oddział w Polsce (numer KRS: 0000458059, numer NIP: 1080015316), jest zarejestrowany pod adresem Al. Jana Pawla II 29, 00-867 Warszawa, Polska, oraz jest oddziałem Western Union International Bank GmbH (zarejestrowanego pod numerem 256184t) Schubertring 11, 1010 Wiedeń, Austria.

Niniejszy tekst został opracowany wyłącznie w celach informacyjnych i w żaden sposób nie nakłada jakichkolwiek wiążących zobowiązań na jakikolwiek podmiot. Relacje między adresatem tych informacji a firmą WUBS określają stosowne warunki i postanowienia. W niniejszym tekście nie są przedstawiane żadne opisy stanu faktycznego ani nie są udzielane żadne gwarancje lub warunki, wyraźnie lub w sposób dorozumiany.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.