Porady ekspertów

Jak założyć firmę w Chinach (1)

Chcesz założyć firmę w Chinach? Jesteś przygotowany na podbój Państwa Środka? A może po prostu chcesz być bliżej procesu produkcyjnego? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, jakie musisz znać decydując się na otworzenie działalności w Chinach.

Lokowanie kapitału

Chiński rząd, poprzez swoje regionalne struktury określa minimalną kwotę kapitału zakładowego, która jest wymagana do założenia na terenie Chin firmy z zagranicznym kapitałem. Podobnie rzecz ma się z całkowitym kapitałem inwestycyjnym.

Kapitał może przybierać różne formy, najbardziej oczywistą jest gotówka. Kapitałem są również maszyny, sprzęt, wartość intelektualna czy stosowana technologia. Każda z wymienionych form kapitału wymaga specyficznego przeglądu i zatwierdzenia przez odpowiedni organ.

Sprzęt i maszyny, jako wkład kapitałowy, muszą być integralną częścią prowadzonego przedsięwzięcia. W dodatku dostarczona musi być wszelka dokumentacja potwierdzająca wartość rynkową tego sprzętu.

Jeśli chodzi natomiast o kapitał w postaci wartości intelektualnej oraz stosowanej technologii to należy zwrócić uwagę na trzy ważne sprawy. Po pierwsze, podobnie jak sprzęt i maszyny, ta forma kapitału musi być znacząca dla przeprowadzanej operacji. Po drugie, wartość tego rodzaju kapitału zostanie dokładnie sprawdzona przez właściwą lokalna jednostkę rządową. Jednostka ta będzie posiadać szeroką wiedzę w stosunku do wspomnianych form kapitału, dlatego należy zadbać o właściwe udokumentowanie jego wartości. Po trzecie, wartość tego rodzaju kapitału nie może przekroczyć 20% całkowitej wartości zadeklarowanego kapitału inwestycyjnego (wyjątkiem mogą być firmy z branży zaawansowanych technologii).

Zobacz przykładowe kwoty minimalne kapitału zakładowego:

Przedsiębiorstwo handlowe z udziałem zagranicznym (FICE), dla sprzedaży detalicznej – 36 tys. USD, dla sprzedaży hurtowej – 60 tys. USD.

Przedsiębiorstwo z całkowitym kapitałem zagranicznym (WFOE), w mieście Shenzhen – 100 tys. USD, w Szanghaju – 140 tys. USD, w pozostałych miastach od kilkudziesięciu do 200 tysięcy USD.

(Omówienie rodzajów działalności w Chinach będzie tematem kolejnego artykułu z tej serii)

Wielu inwestorów myśli, że jest to jedyna kwota wymagana do rozpoczęcia i planowania swojego biznesu. Niestety tak nie jest, dlatego, aby uniknąć problemów w obrocie gotówką, należy właściwie zaplanować i wyliczyć potrzebny kapitał rejestracyjny.

Pomimo, że lokalne władze mogą faktycznie określić minimalną kwotę kapitału zakładowego, właściwa kwota zainwestowanego kapitału powinna uwzględniać wstępne potrzeby inwestycyjne i możliwości operacyjnego przepływu gotówki, zanim biznes nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie.

Kwota kapitału zakładowego nie musi zostać od razu bezpośrednio zainwestowana, poza częścią niezbędną do zaistnienia biznesu. Stopniowe wprowadzanie pieniędzy musi być jednak negocjowane z miejscowymi władzami, co potrafi trwać nawet rok. W tym czasie możesz nie mieć zdolności do repatriacji zysków. Mogą też zostać nałożone inne restrykcje, dopóki nie zostanie wprowadzony do firmy cały kapitał zakładowy.

Całkowity kapitał inwestycyjny jest kombinacją kapitału zakładowego oraz finansowania długiem (kredyty, pożyczki z banków oraz firmy macierzystej). Zarówno kapitał zakładowy jak i finansowanie długiem muszą istnieć w statucie firmy, aczkolwiek, w związku z tym, że na początku tylko część kapitału zakładowego musi zostać wpłacona, całkowita inwestycja może być ograniczona do wartości kapitału zakładowego.

Jeśli Twój biznes stanie się zyskowny zanim nastąpi proces pełnej kapitalizacji, zyski mogą zostać zatrzymane przez chińską firmę i zasilić kapitał zakładowy. Dla tego typu działania wymagane jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia, jednak, nie będzie z tym problemu. Chińczycy są zadowoleni z wcześniejszego sukcesu firmy, bo urzędy skarbowe zbiorą większe podatki.

Formalności

Chińskie prawo zmienia się bardzo szybko, niemniej jednak biurokracja wciąż jest na porządku dziennym. Jeśli chcesz otworzyć firmę w Chinach musisz być przygotowany na skompletowanie wielu dokumentów i przejście wielu procesów. Oto niektóre z nich:

– rejestracja spółki w Urzędzie Podatkowym

– rejestracja w Urzędzie Celnym i uzyskanie licencji na import-eksport (gdyż prawdopodobnie będziesz towary eksportować z Chin)

– rejestracja w Urzędzie Statystycznym

– uzyskanie raportu Biura Ochrony Środowiska

– przetłumaczenie dokumentacji firmy matki

– stworzenie umowy spółki

– przygotowanie raportu wykonalności (ang. feasibility study)

– uzyskanie dokumentacji od właściciela nieruchomości i jej weryfikacja

Podatki

Aby rozpocząć działalność w jak najbardziej korzystny sposób, bardzo ważne jest byś zrozumiał potencjał kosztów podatkowych w Chinach, zanim zdecydujesz się na inwestycję.

Do końca ubiegłego roku w Chinach obowiązywały następujące podatki:

Podatki dochodowe

– od przedsiębiorstw (ang. Enterprise income tax, skrót EIT) – 33%

– od przedsiębiorstw ulokowanych w niektórych miastach na wybrzeżu – 24%

– od firm ulokowanych w specjalnych Strefach Ekonomicznych (SEZ), Strafach Wolnego Handlu (FTZ), Strefach Rozwoju (EDZ) i innych uprzywilejowanych strefach – 15%

– potrącane bezpośrednio z pensji (ang. Withholding income tax) – 10%

– od dochodu osób indywidualnych (ang. Individual income tax, skrót IIT) – progresywnie od 5% do 45%

Podatki obrotowe

– VAT – 17%, na niektóre towary obniżona stawka 13%

– konsumpcyjny – od 3% do 50%

– biznesowy – od 3% do 20%

Dawniej zagraniczne firmy zazwyczaj lokowały się w specjalnych strefach i płaciły 15% stawkę podatku dochodowego, ale od początku roku 2008 weszły w życie nowe przepisy, zwiększające podatek dochodowy od firm: wynosi on teraz 25% bez względu na to, czy firma posiada kapitał chiński czy zagraniczny. Władze przewidziały jednak pięcioletni okres przejściowy (do 2013 roku), w czasie którego stawki podatku dochodowego dla firm zagranicznych, które dotychczas korzystały ze stawki preferencyjnej 15%, będą wzrastać stopniowo. Chiński rząd pozostawił jednak kilka furtek podatkowych i 15% podatek dalej będą mogły uiszczać firmy, które:

– działają w środkowych i zachodnich Chinach (obniżona stawka obowiązywać będzie do 2010 roku)

– rozwijają produkcję z użyciem nowych technologii

– wprowadzają technologie chroniące środowisko

– produkują wyroby popierane przez rząd

Poza tym, inwestując w następujące sektory: rolnictwo, leśnictwo, hodowla zwierząt, rybołówstwo, budownictwo wodne i lądowe, możesz liczyć na obniżoną stawkę 20%.

Z następnego artykułu dowiesz się jakie rodzaje działalności gospodarczej przewidział chiński ustawodawca dla zagranicznych inwestorów.

Michał Łebkowski

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.