Porady ekspertów

Działania chińskich firm budowlanych w Polsce (3)

Czas leci, miesiące uciekają, a większość firm chińskich ciągle nie jest w stanie podjąć się realizacji najmniejszych chociaż projektów infrastrukturalnych w Polsce.

Chińskie firmy obecne w Polsce dojrzały już co prawda do jednej decyzji – to oni musza pokryć koszty transportu, zakwaterowania oraz wyżywienia swoich pracowników w Polsce. Do tej pory koszty wynikające z powyższych zobowiązań miały być dzielone pół na pół z polskim partnerem. Skąd ta zmiana? Otóż, polskie firmy przedstawiły konkretne wyliczenia, z których wynika, że jeśli chińskiemu robotnikowi mieliby płacić wymagane przez nich min. 500 euro miesięcznie (która to suma i tak wzrasta z miesiąca na miesiąc) oraz pokryć, nawet częściowo, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, koszty zakwaterowania, to bardziej opłaca się zatrudnić Polaka!

Do końca maja 2008 r. miały być wprowadzone ułatwienia w procedurach ubiegania się o wizę pracowniczą dla obywateli spoza UE – wyeliminowane miało być m.in. badanie konkurencyjności rynku pracy (czyli sprawdzanie czy w decym rejonie nie ma polskiego pracownika o wymaganych kwalifikacjach), jak również przyrzeczenie pracodawcy. Ostatecznie, wojewoda wydawałby pozwolenie na pracę w oparciu o umowę między firmą chińska a polską (formuła delegacji).

Niestety mija lipiec, a nowych rozporządzeń Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Infrastruktury, jak nie było, tak nie ma. Wydaje się, że nasza administracja, a szczególnie departamenty odpowiadające za politykę imigracyjną, obawiają się zalewu azjatów  do Polski. Pojawia się jednak pytanie, czy bez nich poradzimy sobie z realizacją wszystkich projektów budowlanych na EURO 2012.

Z najnowszych informacji wynika, iż zmiany wizowe wprowadzone będą po wakacjach (wrzesień/październik). Zobaczymy…

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.