Procedura importu Porady ekspertów

Ulgi podatkowe w imporcie

Dlaczego płacę tak wysokie podatki – ja i moja firma? To pytanie zadaje sobie coraz więcej przedsiębiorców w naszym kraju, którzy przez wysokie koszty uzyskania dochodu balansują na granicy rentowności. Okazuje się jednak, że tak wcale nie musi być. Nadszedł wreszcie moment, żeby poznać powszechnie stosowane metody optymalizacji podatkowej, dzięki którym będziesz mógł płacić podatki o 50%, 80% mniejsze, a nawet nie płacić ich wcale. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta…

Raje podatkowe

To właśnie dzięki rajom podatkowym – i ich przyjaznemu dla inwestorów zagranicznych rozwiązaniom podatkowym – w pełni legalnie i w zgodności polskim prawem możemy obniżyć swoje podatki. To sprawi, że Twoja firma otrzyma dodatkowy zastrzyk kapitału, który w normalnych warunkach trafiłby do fiskusa. A co najważniejsze, te rozwiązania są obecnie powszechnie dostępne i używane już nie tylko przez największe korporacje, ale nawet przez mikroprzedsiębiorstwa.

 

Dla kogo ten raj?

Szacuje się, że nawet mała firma – generująca obrót na poziomie kilkuset tysięcy złotych rocznie – może skorzystać na operacji przeniesienia firmy do raju podatkowego. W niektórych przypadkach, jak: import, dropshipping, prowadzenie portali, sprzedaż internetowa, gra na giełdach czy przychód z tytułu praw autorskich – mimo niższych obrotów – raje podatkowe również okazują się być rozwiązaniem przynoszącym wymierne korzyści. Dzieje się tak poprzez obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i uniknięcie konieczności opłacania np. składek ZUS, dzięki czemu rocznie można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych, nie wspominając oczywiście o niższych podatkach.

 

Ile kosztuje firma w raju podatkowym?

Każdy szanujący się przedsiębiorca zada w tym momencie kluczowe pytanie: ile mnie to będzie kosztowało? Samo założenie spółki, w zależności od jurysdykcji, jest możliwe już od 1000 USD. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż każda firma jest inna, ma swoje specyficzne potrzeby i cele, które determinują ewentualne powołanie spółki offshore.
Bezpłatnej wyceny spółki można dokonać tutaj!
Poza kosztami istotniejszą wydaje się być jednak kwestia realnych korzyści płynących z tego typu rozwiązań.

 

W jaki sposób mogę zyskać?

Odpowiedź jest prosta. Zaoszczędzisz na płaceniu podatku, dzięki czemu więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni. Najlepiej wyjaśnić to na prostym przykładzie. Obecnie import z Chin funkcjonuje wg następującego (uproszczonego) schematu:
Przedsiębiorca kupuje towar o przykładowej wartości 100 Euro. Następnie sprzedaje go swojemu klientowi końcowemu w Polsce za 200 Euro. Wysokość marży, od której musimy zapłacić podatek dochodowy wynosi zatem 100 Euro. 
Załóżmy jednak, że posiadamy spółkę offshore w Hongkongu, którą wykorzystujemy jako pośrednika pomiędzy producentem, a naszą firmą w Polsce:
Ponownie płacimy naszemu dostawcy 100 Euro za towar, ale kupującym jest nasza spółka z Hongkongu, która jako pośrednik odsprzedaje nam towar np. za 190 Euro. Tym samym koszt zakupu w Polsce przez naszą firmę wynosi 190 Euro. Zakładając, że ponowie sprzedajemy naszemu polskiemu klientowi końcowemu towar za 200 Euro, nasz zysk, który musimy opodatkować, to zaledwie 10 Euro.
 
W ten sposób zamiast płacić podatek od kwoty 100 Euro, płacimy go jedynie od kwoty 10 Euro. Sprzedając setki, tysiące sztuk, a nawet całe kontenery towaru, można w ten sposób zaoszczędzić nawet setki tysięcy, jeśli nie miliony złotych rocznie.
Co z zyskiem mojej spółki w Hongkongu?

Tutaj sprawa jest bardzo prosta, ale trzeba znać parę faktów na temat Hongkongu. Hongkong nieprzerwanie od 17 lat w rankingach najbardziej wolnych gospodarek na świecie jest uznawany przez The Wall Street Journal oraz indeks światowego rankingu wolności ekonomicznej (Index of Economic Freedom) za numer jeden. Wskaźnik mierzy ograniczenia biznesu, handlu, inwestycji, finansów,  prawa własności i pracy, wpływ korupcji, rozmiar rządu i kontroli pieniężnej wśród 183 światowych gospodarek. Hongkong jest jedynym państwem, które kiedykolwiek zdobyło ponad 90 punktów w 100 punktowej skali. To czyni go niezaprzeczalnie idealnym środowiskiem do prowadzenia biznesu oraz założenia głównej siedziby firmy.

Hongkong powszechnie jest uważany za międzynarodowe centrum finansowe Azji. Najsilniej rozwiniętymi segmentami rynku są usługi oraz handel. Dodatkowo bardzo ciekawe rozwiązania opodatkowania metodą terytorialną pozwalają na ominięcie płacenia podatku za zyski uzyskane z handlu lub usług poza terytorium Hongkongu, co najbardziej wpływa na atrakcyjność tego miejsca jako siedziby dla Twojej spółki. W ten właśnie sposób w opisanym powyżej przykładzie nasza spółka w Hongkongu nie zapłaci podatku wcale!
Hongkong jest jednym z wielu możliwych rozwiązań, jednak przy imporcie z Chin jest to miejsce najlepiej postrzegane przez chińskich dostawców, co z kolei może zaowocować znacznie lepszymi stawkami, niż dla odbiorcy z Europy. Ostateczna decyzja o wybraniu miejsca prowadzenia działalności powinna być skonsultowana ze specjalistą. Ma na nią wpływ wiele czynników, o których należałoby napisać osobny artykuł.

To brzmi kusząco, ale…

Jak zawsze w podobnych sytuacjach pojawiają się pytania i wątpliwości, co do legalności takich rozwiązań. To normalne. Wiele wyjaśnia następujące orzeczenie:

Wyrok Naczelnego Sądu Aadministracyjnego (z dnia 30 czerwca 2003 r. I SA/Wr 1183/00) mówi, że „Jeżeli obowiązujący porządek prawny stwarza podatnikowi możliwość wyboru kilku legalnych konstrukcji do osiągnięcia zamierzonego celu gospodarczego, z których każda będzie miała inny wymiar podatkowy, to wybór najkorzystniejszego podatkowego rozwiązania nie może być traktowany jako obejście prawa.”

Z powyższego wyroku jednoznacznie wynika, że wykorzystanie rajów podatkowych w celu optymalizacji – jeśli dzieje się to przy wykorzystaniu legalnych struktur – jest w 100% legalne. Co więcej, wyrok Europejskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jednej z największych na świecie firm Cadbury Schweppes (która jest między innymi właścicielem polskiej marki E. Wedel) brzmi:

„działania optymalizacyjne – nawet gdy prowadzą do tworzenia jedynie sztucznych struktur – nie mogą być uznane za nadużywające prawo, jeśli stanowią rzeczywiste korzystanie z wolności traktatowych (w tym z wolności przedsiębiorczości).” – wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Cadbury (sprawa C-196/04, Cadbury Schweppes plc, Cadbury Schweppes Overseas Ltd vs Commissioners of Inland Revenue).

Grzech nie skorzystać!

Po przeanalizowaniu potencjalnych zysków, kosztów i sposobu funkcjonowania spółek offshore nasuwa się wniosek, że to rozwiązanie korzystne dla zdecydowanej większości firm. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji o skorzystaniu z profitów przynoszonych przez działalność firmy w rajach podatkowych wymaga zgłębienia tego zagadnienia oraz poznania wszelkich dostępnych rozwiązań. Najlepiej w tym celu skorzystać z usług firmy konsultingowej, w której fachowcy w prosty i przystępny sposób wyjaśnią wszelkie zawiłości i przepisy, tak, abyś jak najszybciej mógł cieszyć się niższymi podatkami.
O tym jak założyć spółkę w raju podatkowym dowiesz się bezpłatnie w firmie V Style Consulting, która specjalizuje się w optymalizacji podatkowej dla importerów. Szybkiej i bezpłatnej wyceny kosztu założenia spółki offshore możesz dokonać za darmo tutaj: Wycena kosztu założenia spółki w raju podatkowym!  Przedsiębiorco przekonaj się ile możesz zyskać.
Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.