Procedura importu

Chiński bubel czy zła kontrola jakości?

Łatwo jest narzekać, że chińskie produkty są niskiej jakości, ale czy nie przycisnąłeś Chińczyków zbyt mocno by uzyskać niższą cenę, ignorując kontrolę jakości? Inspekcje w Chinach nigdy nie są łatwe, jeżeli jednak masz swój własny system i procedury, ułatwi Ci to życie. Poniżej kilka rad jak otrzymać lepszą kontrolę jakości w Chinach.

Określ swoją kopię wzorcową dla chińskiej fabryki

Kopie wzorcowe są przedmiotami, do których powinna odnośić się fabryka, Twoja firma i każdy szukający szczegółów.

Specyfikacja Produktu: Upewnij się, że masz bardzo szczegółową specyfikacje każdego produktu. Stwórz formę, która jest przesyłana z Twojej firmy przy każdym zamówieniu, tak by dostawca wiedział jakiej specyfikacji wymagasz. Nie pomijaj żadnych szczegółów. Ich brak w zamówieniu oznacza, że dajesz fabryce w tym względzie wolną rękę i wolny wybór. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, możesz dopisać: „wszystkie pozostałe szczegóły takie jak w zatwierdzonej próbce”. Nie dawaj fabryce możliwości wyboru jeżeli nie są Twoim zaufanym współpracownikiem.

Gotowość materiałów graficznych: Upewnij się, że dostarczasz przejrzyste materiały graficzne dotyczące produktu, artworków na pudełko, instrukcji obsługi oraz kartonu eksportowego. Fabryka nie może produkować bez otrzymania informacji na temat opakowania. Nie naciskaj na produkowanie towaru i przechowywanie go niezabepieczonego w magazynach, jako że bez opakowania może on ulec uszkodzeniu.

Zatwierdzone próbki: Upewnij się, że zamówiony towar jest produkowany zgodnie z zatwierdzoną próbką. Wspomnij o tym na zlecieniu zakupu (PO) powolując się na konkretną datę, w której próbki były oceniane. Gdy inspekcje jakości sa zakończone, to oraz pisemne zamówienie będą potrzebne do porównania z ostatecznym produktem.

Inspekcja Produkcji

Początkowa Inspekcja Produkcji: Ma miejsce gdy 0 – 20% produkcji zostało ukończonej, co pozwala na natychmiastowy wgląd w przygotowania fabryki oraz możliwe problemy, jako że wciąż jest wystarczająco dużo czasu na dokonanie poprawek.

Inspekcja w Czasie Produkcji Ta inspekcja powinna być w stanie ustalić problemy z produkcją w trakcie jej trwania. Dostarcza uszczegółowiony raport na temat harmonogramu produkcji, jej stanu oraz analizę wykorzystywania surowców.

Ostatnia Kontrola Wyrywkowa: Reprezentatywna ilość próbek, bazująca na standardzie AQL, jest wyciągana z magazynów i kontrolowana ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa produktu, jakości, wykonawstwa, funkcji, kolorze oraz innych.

Skorzystaj z kontroli jakości. Znajdź profesjonalistów, którzy będą dbali o Twój spokojny sen.

Szkolenie

Dobre przeszkolenie inspektorów jakości jest tak ważne jak powyższe kroki. Musisz z nimi współpracować, tak by zrozumieli na czym polega ten system, jak działa oraz, co najważniejsze, kiedy zadawać pytania. Zdarzą się przypadki gdy coś nie jest w 100% doskonałe, a wtedy będą oni musieli podjąć decyzję. Oczywiście ważne jest określenie kiedy to menedżer musi się pojawić by samemu określić stotunek firmy do produktu. Stwórz bibliotekę przykładów oraz ilustracji do przeglądu. Spędź czas ze swoimi kontrolerami i pozwól im zaoferować swoje opinie. Gdy jesteś pewien, że poradzą sobie sami, pozwól im na to. Menadżer może się pojawić z niezapowiedzianą wizytą na juz trwającej inspekcji, oferując radę, pomoc oraz uzyskując feedback od chińskiego dostawcy. Zdziwisz się jak twardzi i staranni są inspektorzy, jeżeli spędzisz czas na ich wyszkoleniu.

Znajdź dobrą fabrykę w Chinach

Jeżeli chcesz zbudować długotrwałą więź z fabryką sugeruję wykonanie jej audytu. Bazując na jego raporcie uzyskasz większą pewność co do jej możliwości produkcyjnych, standardów pracy, itp. Jeżeli fabryka, z którą chcesz współpracować nie zgadza się na powyższe kroki lub znajduje wymówki by ich nie wypełnić, zakończ swoją współpracę z nimi. Siła woli potrzebna by odejść od dostawców niespełniających Twoich norm jakościowych jest niezbędna dla przyszłości Twojego biznesu. W Chinach jest masa fabryk głodnych biznesu, dostarczających produkty wysmienitej jakości.

Darren Chong

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.