Procedura importu

Kiedy nie zapłacimy VAT-u i cła?

Coraz częstsze zakupy w chińskich sklepach internetowych skłaniają nabywców do szukania informacji na temat odpraw celnych i związanych z tym opłat. Czy można uniknąć opłat celno-skarbowych przy zamówieniach z Chin?

Popularność chińskich serwisów aukcyjnych i sklepów internetowych sprawia, że liczba indywidualnych nabywców i importerów systematycznie rośnie. Zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, często pytają czy istnieje możliwość uniknięcia opłacenia VAT-u i cła w przypadku małych zamówień (w tym również produktów na własny użytek). Oczywiście jest to możliwe, wymaga jednak zastosowania kilku reguł.

Jeśli wartość towaru nie przekracza 150 EUR (dotyczy to zarówno zamówień dla osób indywidualnych jak i firm) opłacenie cła nie jest wymagane. Przykładowo: jeśli zamierzamy zakupić kilka drobnych produktów na Aliexpress za 25 EUR (t-shirt, zestaw długopisów, kubek) cła nie zapłacimy. Z kolei gdy zdecydujemy się na zakup zestawu głośników, których wartość wynosi 1500 juanów (około 200 EUR), do przesyłki zostanie doliczone cło. 

Niektóre popularne produkty (w tym smartfony i niektóre akcesoria elektroniki użytkowej) posiadają zerową stawkę celną i w tych przypadkach, niezależnie od wartości zamówienia, również nie poniesiemy opłat z tytułu cła.

Z kolei produkty, niezależnie od wartości i przeznaczenia (na własny użytek, lub na sprzedaż), które bezwzględnie podlegają obowiązkowi oclenia i kwalifikowane są jako dobra luksusowe, to:

  • wyroby tytoniowe
  • alkohole 
  • perfumy i wody toaletowe.

Osobną kwestią pozostaje VAT, który obligatoryjnie musimy opłacić importując lub zakupując produkty spoza obszaru Unii Europejskiej. Wyjątkami od reguły są:

  • przesyłki nie przekraczające wartości 45 EUR
  • prezenty lub próbki konsumenckie nieposiadające wartości handlowej, w ilości wskazującej, że są to jedynie próbki a nie produkty przeznaczone na sprzedaż – również o wartości nie przekraczającej 45 EUR
  • produkty oznaczone jako prezent i przeznaczone są dla osoby prywatnej
  • produkty przeznaczone na własny użytek 
  • produkty o charakterze okazjonalnym (urodzinowym, jubileuszowym itp.).

Jeśli posiadamy wątpliwości co do charakteru zamawianego przez nas towaru, należy zapoznać się z Rozporządzeniem Rady (WE) 1186/2009 w sprawie wspólnotowego systemu zwolnień celnych.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.