Procedura importu

Obowiązki każdego importera

Import wiąże się z szeregiem obowiązków, które należy spełnić przed pierwszą odprawą towaru. Dlatego trzeba zawczasu przygotować swoją firmę na przyjęcie i rozliczenie zakupionych wyrobów.

Import produktów z Chin dla wielu przedsiębiorców stanowi rozszerzenie działalności, dla niektórych zaś jest podstawą, na której opierają cały swój biznes. Importerami są zarówno firmy handlowe (zajmujące się wyłącznie obrotem importowanych towarów), jak i przedsiębiorstwa produkcyjne (importujące surowce do produkcji, lub całe linie produkcyjne do wytwarzania swoich wyrobów).

Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc sprawnie przeprowadzić swój pierwszy import „na firmę”?

NUMER EORI. Oprócz zarejestrowanej działalności, niezbędne jest zawnioskowanie o nadanie numeru EORI. Numer ten umożliwia rozliczenie importu w elektronicznym systemie handlu i administracji celnej na terenie Unii Europejskiej. Numer EORI nadawany jest na podstawie numeru NIP firmy, a szczegóły na temat jego uzyskania można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Uzyskanie numeru jest bezpłatne.

REJESTR BDO. Niezbędna jest również rejestracja w BDO. Rejestr działający od 24 stycznia 2018 r. pod adresem  jest bazą danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarowaniu odpadami. Prowadzenie rejestru spoczywa na barkach marszałków poszczególnych województw. Właściwe województwo przypisane jest do siedziby lub miejsca zamieszkania danego przedsiębiorcy.

Rejestr BDO dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach, lub gospodarują odpadami. Podmioty zarejestrowane wcześniej w bazie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska będą wpisywane do BDO automatycznie przez marszałków wojewódzkich. Pozostali przedsiębiorcy muszą zarejestrować się samodzielnie. Więcej szczegółów dotyczących opłat oraz sposobu rejestracji znajduje się pod adresem.

NIP EUROPEJSKI. Obowiązek posiadania NIP-u europejskiego dotyczy przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji wewnątrzwspólnotowych na terenie Unii Europejskiej. Numer ten składa się z podstawowego numer NIP podmiotu gospodarczego oraz przedrostka PL (oznaczającego kraj rejestracji firmy). Importerzy mogą z NIP-u europejskiego korzystać w dwojaki sposób:

  • Przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) – przykładowo: jeśli chcą handlować importowanym towarem na terenie państw członkowskich UE
  • Przy odprawie importowej na terenie dowolnego kraju europejskiego (poza Polską) – np. przy odprawie importowej w Hamburgu. Dodatkowo pozwala to na odroczenie płatności VAT do najbliższego rozliczenia.

Więcej informacji na temat polityki podatkowej i celnej przedsiębiorców znajduje się na stronie Komisji Europejskiej oraz pod adresem.

Ponadto przedsiębiorcy importujący towar z Chin powinni pamiętać o stosowaniu się do urzędowych procedur, zgodnie z którymi powinni:

  • zapewnić w imieniu producenta, że ten sporządził niezbędną dokumentację  
  • zapewnić, że wprowadzone wyroby spełniają wszystkie normy zawarte w dokumentacji
  • przez okres 10 lat od daty wprowadzenia wyrobu do obrotu przechowywać deklaracje zgodności oraz dokumentację techniczną, którą w razie kontroli udostępnią organom nadzoru rynkowego
  • wycofać z obrotu towar, co do którego pojawiły się wątpliwości o jego bezpieczeństwie

Pomimo wielu obostrzeń, którym podlega przedsiębiorca, import towarów jest nie tylko rentownym przedsięwzięciem, ale niekiedy koniecznością – gdy rodzimy rynek nie jest w stanie zaspokoić popytu na dane dobro.

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.