Rynek walut

Import i eksport do Chin. Jak oszczędzić na wymianie walut?

Robiąc interesy z chińskimi partnerami jesteśmy narażeni na istotne ryzyko związane z kursem walut. Można je w dużym stopniu ograniczyć korzystając z internetowych kantorów.

W 2012 wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Chinami wynosiła 15,873 mld USD. W 2015 było to już 20,638 mld USD. To wzrost o 30%, a warto pamiętać, że 2015 pod względem wymiany handlowej Polski i Chin był gorszy od 2014, kiedy to wartość obrotu pomiędzy państwami sięgnęła 21,252 mld USD[1].

Chińczycy z Polski importują najchętniej miedź i wyroby z niej wykonane, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części, meble, pościel, materace, kauczuk i wyroby z niego, tworzywa sztuczne, wyroby z żeliwa i stali oraz różnego rodzaju przyrządy i aparaturę. Eksport z Polski do Chin stanowi 10% wartości wymiany handlowej pomiędzy tymi krajami. Polacy zaś importują z Chin m.in. elektronikę, maszyny i urządzenia, odzież, zabawki, sprzęt sportowy, meble, obuwie, tworzywa sztuczne czy wyroby z żeliwa i stali.

Zarówno rosnąca wartość wymiany handlowej jak i szeroka lista możliwych pól do współpracy zachęca wielu polskich przedsiębiorców do nawiązania kontaktów biznesowych z chińskimi partnerami. Często zdarza się też, że sami Chińczycy wyszukują polskie firmy zajmujące się sprzedażą różnego rodzaju towarów i oferują im swoje produkty.

Decydując się na interesy z chińskimi firmami, jak i zresztą każdą inną działalność na rynku międzynarodowym, polski przedsiębiorca powinien dobrze przemyśleć kwestię korzystnej wymiany walut. Transakcje z Chińczykami rozliczane będą bowiem najpewniej w euro lub dolarach amerykańskich. Oznacza to, że polski przedsiębiorca będzie musiał nabywać lub zbywać duże sumy w tych walutach. Różnice kursowe i wysokość spreadów mogą więc okazać się kluczowe dla powodzenia całego przedsięwzięcia biznesowego.

Z reguły najbardziej opłacalna będzie wymiana walut w kantorze internetowym, np. na kantoroline.pl. Nie dość, że możemy tam kupić i sprzedać waluty w lepszej cenie niż w banku czy tradycyjnym kantorze, to jeszcze cała transakcja odbędzie się znacznie szybciej, bo nawet w 15 minut. Co ważne, szukając najdogodniejszego momentu do naszej transakcji nie musimy stale śledzić kursów. Wystarczy bowiem ustawić odpowiednio zlecenie kupna lub sprzedaży danej ilości waluty, gdy jej cena osiągnie interesujący nas poziom.

[1] pekin.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/wspolpracagospodarcza/wymianahandlowa/?printMode=true

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.