Transport i logistyka

Lotem szybciej – ale też i dużo drożej. Co i dlaczego przewozimy frachtem lotniczym

 

Lotem szybciej – ale też i dużo drożej. Co i dlaczego przewozimy frachtem lotniczym
Przy wyborze środka transportu pod uwagę bierzemy najczęściej czas dostawy, cenę oraz bezpieczeństwo. Obecnie do wyboru mamy różnego rodzaju transport: drogowy, kolejowy, lotniczy, czy morski. Zanim więc wybierzemy któryś z nich, powinniśmy dobrze zastanowić się na czym najbardziej nam zależy. Bez dokładnej analizy nie ma co mówić o opłacalności jakiegokolwiek z nich.
Do zalet transportu lotniczego niewątpliwie należy szybkość, to co statkiem dostaniemy w ciągu paru tygodni, w transporcie lotniczym otrzymamy w kilka dni. Dlatego transport lotniczy powinniśmy wybrać, jeśli zależy nam właśnie na czasie, a towar transportujemy na dużą odległość. Dobrze rozwinięta sieć lotnisk pozwala dotrzeć bez problemu do większości miejsc na świecie, wysp i innych trudno dostępnych dla pozostałych środków transportu. Pomijamy przy tym czasochłonne odprawy celne na poszczególnych granicach państw. Dodatkowo, fracht lotniczy podobnie jak transport morski, można łączyć z transportem lądowym, dzięki temu nie trzeba odbierać towaru z portu, dostajemy go prosto pod drzwi.
Transport lotniczy, a także morski możemy zaliczyć do najbezpieczniejszych. Wypadki zdarzają się tam bardzo rzadko, więc nasza przesyłka dobrze zabezpieczona nie będzie narażona na większe szkody. Nie musimy obawiać się, że towar ulegnie zniszczeniu, tak jak często ma to miejsce przy wykorzystaniu pozostałych środkach transportu. Szczególnie w przypadku transportu drogowego, przesyłki narażone są na uszkodzenia. Jest to niejednokrotnie pomijany aspekt, a przecież bardzo istotny dla nas. Pozwala nam uniknąć przykrych niespodzianek oraz sporo kłopotów związanych z koniecznością ubiegania się o odszkodowanie.
Pamiętajmy, że samolotem możemy transportować ładunek o określonej wadze i wymiarach (konstrukcja samolotu ogranicza gabaryty ładunku). Dlatego jeśli chcemy transportować duże ilości towaru w jak najniższej cenie zrezygnujmy lepiej z tej formy przewozu, np. na rzecz transportu morskiego. Najkorzystniej będzie obliczyć wcześniej, czy taki transport jest w naszym wypadku opłacalny. Istnieje możliwość wyceny online, w ten sposób łatwo wyliczymy co jest dla nas korzystniejsze.
Czyli co przewozimy frachtem lotniczym? Najczęściej transportowane są średniej wielkości przesyłki (kartony, palety, skrzynie), towary szybko psujące się, okolicznościowe, sezonowe, próbki towarów lub niewielkie przedmioty i inne towary w przypadku których liczy się przede wszystkim czas. Przykładem może być sytuacja, w której fabryka zamawia kontener podzespołów transportem morskim, ale będzie on w porcie za tydzień. Natomiast na teraz potrzebna jest mała ilość komponentów, aby podtrzymać produkcję. Fabryka zamawia więc skrzynie lub karton części transportem lotniczym. Kolejny przykład, w te wakacje hitem okazują się konkretne akcesoria plażowe, ponieważ pogoda sprzyja i towar wyjątkowo dobrze się sprzedaje. Zamawiający nie może czekać paru tygodni na transport, potrzebuje towaru w tej chwili, póki trwa sezon. Podobne przykłady można mnożyć, tak naprawdę nie ma większych ograniczeń, pozostaje tylko kwestia finansowa.
Jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz. W tym wypadku to powiedzenie po raz kolejny się sprawdza. Za krótki czas przewozu zapłacimy co prawda więcej, ale przede wszystkim skrócimy czas dostawy i zyskamy na tym jeśli np. potrzebujemy towaru natychmiast. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, każdy powinniśmy poddać dokładnej kalkulacji i analizie.

 

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.