Aż 7 spośród 10 największych portów morskich na świecie znajduje się w Chinach. Największy z nich w Szanghaju obsługuje przeszło 2000 statków miesięcznie.
Porty morskie w Chinach zlokalizowane są wzdłuż południowego i wschodniego wybrzeża. Zgodnie z raportami międzynarodowej grupy żeglugi morskiej znanej jako World Shipping Council siedem spośród dziesięciu największych światowych portów morskich znajduje się właśnie w Chinach. To właśnie dzięki tak mocno rozwiniętej gospodarce morskiej i portowej handel z Chinami jest tak popularny i owocny.
Czas frachtu morskiego z Chin do Polski, w zależności od lokalizacji portu wyjścia, trwa zazwyczaj od 30 do 35 dni. Z uwzględnieniem odprawy celnej i dostawy do magazynu własnego importer powinien zarezerwować sobie około 40 dni.
Poruszając się po mapie wzdłuż chińskiego wybrzeża od południa na północ wyróżnić można następujące porty handlowe:
Największy port w Chinach i jednocześnie na świecie to port w Szanghaju i został utworzony przeszło 150 lat temu. Znajduje się pośrodku wschodniego wybrzeża i miesięcznie obsługuje przeszło 2000 statków, w tym głównie kontenerowców. Tonaż przeładunków przekracza tutaj 40 milionów TEU.
Biorąc pod uwagę największy tonaż obsługiwanych ładunków bezwzględnym rekordzistą pozostaje port w Ningbo. Z uwagi na położenie w tak zwanym „złotym trójkącie” (nazywanym też „dolnym odcinkiem rzeki Jangcy”) jest jednym z kluczowych portów zarówno morskich jak i śródlądowych. Port Ningbo jest również elementem szlaku dla transportu złóż ropy naftowej.
Równie ważnym ośrodkiem dystrybucji jest port Qingdao położony nad Morzem Żółtym. Głównie przepływają przez niego transporty węgla, rud żelaza, czy zboża. Dzięki porozumieniu z południowokoreańskim portem Busan jest jednym ze strategicznych punktów żeglugi w tym rejonie globu.
Port w Shenzen, które jest kolebką chińskiej elektroniki, to trzeci największy na świecie ośrodek transportu morskiego. Jednocześnie jest to najsilniej rozwijający się port świata, a sąsiedztwo Hongkongu czyni z niego istotny węzeł transportowy.
W pobliżu Shenzen znajduje się port Guangzhou w Kantonie. Obsługiwany jest przez państwowe chińskie przedsiębiorstwo Guangzhou Port Group Co Ltd., dzięki czemu otrzymuje stałe dotacje i jest stabilny pod względem finansów i infrastruktury. Port w Kantonie jest częścią Jedwabnego Szlaku Morskiego, a uznanie zdobył już w III wieku n.e.
Port w Hongkongu przoduje nie tylko pod względem przewożonych załadunków, ale to równie często uczęszczany port turystyczny. Port posiada aż dziewięć terminali kontenerowych, głębokie wody umożliwiają wpłynięcie nawet najgłębszym statkom.
Największym portem w Chinach pozostaje port Tianjin – posiada łączną powierzchnię aż 107 km2. Obsługuje go aż 115 linii kontenerowych, które transportują ładunki aż do 180 krajów na świecie.
Najbardziej wysunięty na północ port Dalian jest drugim największym miejscem przeładunku w Chinach. Transportowane są tu głównie zboża, węgiel i ropa naftowa. Warto nadmienić, że pomimo lokalizacji na dalekiej północy w porcie nie zamarza woda i przez cały rok jest on operacyjnie czynny.
Dzięki silnie rozwiniętej gospodarce morskiej Chiny importer ma możliwość wyboru portu, z którego chce transportować towar, a co za tym idzie – maksymalnie zniwelować koszty frachtu. Jednocześnie należy pamiętać, aby zapoznać się z mapą portów morskich podczas planowania importu, ponieważ w zależności od lokalizacji czas frachtu może ulec wydłużeniu (zwłaszcza jeśli po drodze planowany jest przeładunek towarów).
Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.
W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:
Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.