Wymogi celne

VAT od każdych zakupów na Aliexpress

Unia Europejska pracuje nad nowelizacją ustawy o VAT i podatkach. Zmiana ma objąć przesyłki z Aliexpress.

Niezależnie od wartości przesyłki, wszystkie towary wysyłane z Aliexpress do odbiorców w Unii Europejskiej będą podlegały podatkowi VAT. Jest to nowy projekt ustawy nowelizowanej przez UE. Nowy przepis ma za zadanie uszczelnić pobór podatku od zagranicznego handlu e-commerce. Przepisy jeszcze nie weszły w życie, ale już budzą kontrowersje.

Do tej pory przesyłki o wartości mniejszej niż 22 EUR były zwolnione z podatku. Jednak ogrom napływu towarów z takich platform jak Wish, Aliexpress, Amazon czy e-bay sprawił, że UE chce uszczelnienia luki podatkowej i zyskania wpływów z tytułu międzynarodowych zakupów.

Pojawiają się również nieuczciwi nabywcy, którzy zaniżają wartość przesyłek, aby w ten sposób uniknąć poboru podatku. W momencie gdy każda przesyłka zostanie poddana opodatkowaniu, problem ten powinien zniknąć.

Po wejściu przepisów w życie podatek będzie pobierany na dwa sposoby – od razu przy płatności przez platformę sklepu, lub przez kuriera podczas dostawy przesyłki. Jednocześnie odpowiedzialność za uiszczenie VAT zostanie całkowicie przeniesiona na odbiorców, ponieważ dostawcy z krajów trzecich zazwyczaj nie posiadają działalności zarejestrowanej na terenie UE.

Źródło:https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zakupy-na-aliexpress-vat-od-kazdego-zakupu-z-aliexpress-amazona-i-innych/5978vbw?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi&fbclid=IwAR1vNT_whW2gIUuVfF-1FHcGvYChU_MU10Gehtk5cONbPPbAN9RkiEdgsMc

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego "Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm", udzieloną przez PFR SA.

Zamów darmową konsultację
z ekspertem BigChina!

Masz pytania dotyczące importu z Chin do Polski? Możemy Ci pomóc!
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą i udzieli wszystkich potrzebnych informacji.

W trakcie niezobowiązującej rozmowy telefonicznej możesz dowiedzieć się:

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu maksymalnie 24h.